Fontanna Heweliusza została zbudowana w sierpniu 2014 r. na skwerze ulokowanym w historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie Wielkiego Młyna oraz kościoła św. Katarzyny. Na wieży tej świątyni znajduje się jeden z nielicznych w Polsce, a zarazem największy, carillon - instrument złożony z zestawu dzwonów.


Konkurs adresowany jest do polskich muzyków i kompozytorów, a opracowane przez nich utwory (w wersji do gry ręcznej i do gry automatycznej) muszą współgrać z 12-minutowym show.

 

 

 

Prace można zgłaszać do 21 marca. Ocenią je m.in. przedstawiciele Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na zwycięzcę konkursu czeka 10 tys. zł nagrody, drugie miejsce ma zostać uhonorowane nagrodą w wysokości 6 tys. zł, a trzecie - 4 tys. zł.

 

„Fontannie bije ten dzwon”

 

Fontannę Heweliusza tworzy płytka prostokątna niecka wyłożona kamiennymi płytami, w których umieszczono wiele - tryskających wodą ku górze - dysz. Wewnątrz niecki zamontowano cztery elementy pionowe ustawione równolegle względem siebie: kamienną ścianę, na której szczycie rozlokowano wyloty wody oraz trzy obręcze o średnicy około 190 cm naszpikowane dyszami strzelającymi wodą w różnych kierunkach.

 

Sterowany elektronicznie wodotrysk został wyposażony w system wielokolorowych świateł, który - w połączeniu z systemem sterowania wodą - pozwala urządzać na wodotrysku różnorodne pokazy.

 

Zbudowana kosztem 2,8 mln zł fontanna upamiętnia duże inwestycje wodne i kanalizacyjne prowadzone w Gdańsku w ostatnich latach.

 

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Każdy dzwon połączony jest (najczęściej systemem linek) z pokaźną klawiaturą, za pomocą której carillonista gra uderzając pięściami w klawisze.

 

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które ma carillony, w dodatku ma aż trzy takie instrumenty i wszystkie działają. Dwa z nich - wywodzące się z historycznych XVI-wiecznych instrumentów - znajdują się w wieży Ratusza Głównego Miasta i wieży kościoła św. Katarzyny.

 

PAP, giwk.pl