Senat wybrał swoich członków Rady Polityki Pieniężnej. Wszyscy to kandydaci PiS

Biznes
Senat wybrał swoich członków Rady Polityki Pieniężnej. Wszyscy to kandydaci PiS
Polsat News

Senat powołał w środę prof. Eugeniusza Gatnara (członek zarządu NBP), byłego ministra i byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz dr. Marka Chrzanowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej. Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie RPP, ostatnie w starym składzie.

Gatnar dostał 61 głosów, Kropiwnicki - 64, a Chrzanowski - 55.

 

Zgłoszony przez PO Marek Dąbrowski otrzymał 30 głosów, co nie zapewniło mu wyboru do RPP.

 

Wcześniej wszyscy kandydaci otrzymali pozytywną rekomendację senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

 

RPP składa się z dziewięciu członków, wybieranych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta. W tym roku upływa kadencja prawie całej obecnej rady, wybranej w 2010 roku. W RPP pozostanie jedynie Jerzy Osiatyński, który w 2013 r. zastąpił Zytę Gilowską i którego kadencja kończy się w 2019 r.

 

20 stycznia 2016 r. wygasają kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm; Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS: prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Posłowie PO zgłosili natomiast prof. Cezarego Wójcika z SGH, a kluby Nowoczesnej i PSL prof. Stanisława Gomułkę.

 

Kadencja trzeciego wybieranego przez Sejm członka RPP Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa 9 lutego 2016 r. Kolejnym kandydatem posłów PiS na jej miejsce jest prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku, posłowie PO zapowiedzieli natomiast zgłoszenie byłego ministra finansów Mateusza Szczurka.

 
Dziś rozpoczęło się ostatnie dwudniowe posiedzenie Rady w starym składzie. Kolejne posiedzenie, na którym mogą zapaść decyzje co do wysokości stóp procentowych planowane jest na 2-3 lutego. Wezmą w nim już udział nowi członkowie Rady.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze