Egipt poprzednio brał udział w olimpijskiej rywalizacji w 2008 roku. W Pekinie został sklasyfikowany - ex aequo z Japonią - na ostatnim, 11. miejscu. W igrzyskach męska reprezentacja tego kraju brała także udział w 1984 i 2000 roku.

 

Egipt został siódmym uczestnikiem olimpijskich zmagań siatkarzy. Wcześniej już pewni występu w Rio de Janeiro były: Brazylia (zagwarantowane miejsce jako gospodarz), USA, Włochy, Argentyna, Rosja oraz Kuba.

 

Druga i trzecia drużyna imprezy w Brazzaville - Tunezja i Algieria - wystąpią w światowym turnieju kwalifikacyjnym, w którym zmierzą się z Meksykiem i Chile. Wiadomo, że odbędzie się on w okresie 14 maja - 5 czerwca, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

 

Polacy zawalczą o Rio w Japonii

 

We wtorek Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej poinformowała, że interkontynentalne zawody kwalifikacyjne w Tokio - z udziałem Polaków - odbędą się w dniach 28 maja - 5 czerwca. Prawo startu w tej imprezie biało-czerwoni zapewnili sobie dzięki zajęciu trzeciego miejsca w europejskim turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie.

 

W Tokio - poza podopiecznymi Stephane'a Antigi - wystąpią też reprezentacje: Japonii, Francji, Australii, Chin, Iranu, Wenezueli i Kanady. Awans wywalczą cztery zespoły - trzy czołowe i dodatkowo jedna drużyna azjatycka, która znajdzie się poza podium. Zawody są bowiem równocześnie kwalifikacjami azjatyckimi i jeden bilet do Rio de Janeiro musi otrzymać reprezentacja z tego kontynentu.

 

Drużyny pewne występu w turnieju olimpijskim siatkarzy:

 

Brazylia, USA, Włochy, Argentyna, Rosja, Kuba, Egipt.

 

Uczestnicy turniej kwalifikacyjnego azjatycko-interkontynentalnego (4 miejsca - trzy czołowe ekipy i dodatkowo jedna drużyna azjatycka, która znajdzie się poza podium):

 

Polska, Japonia, Iran, Australia, Chiny, Francja, Kanada, Wenezuela

 

Uczestnicy światowego turnieju kwalifikacyjnego (1 miejsce):

 

Meksyk, Chile, Tunezja, Algieria.

 

PAP