Na witrynie Uni Global, światowego związku zawodowego skupiającego oragnizacje krajowe, zamieszczono petycję przygotowaną przez UNI Europa Media, Entertainment & Arts.

 

"Środowisko związków zawodowych pracowników mediów i rozrywki zrzeszonych w UNI Global protestuje przeciw projektowi nowej ustawy medialnej" - czytamy w umieszczonym na stronie tekście pod tytułem "Stop cenzurze mediów publicznych w Polsce. Stop dla projektu nowej ustawy!".

 

Autorzy petycji przyłączają się do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ) i innych organizacji medialnych w ich proteście przeciwko nowej ustawie medialnej i wzywają prezydenta Andrzeja Dudę, aby jej nie podpisywał.

 

Polski list w odpowiedzi na petycję

 

Z petycją nie zgadzają się polscy związkowcy zrzeszeni w "Solidarności". Choć związek jest afiliowany w UNI Europa, a Alfred Bujara, członek Komisji Krajowej, szef Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ "S" jest jednocześnie wiceprzewodniczącym UNI Europa Commerce i członkiem Komitetu Sterującego UNI Europa, nikt nie poinformował polskich związków zawodowych o akcji.

 

- Europejscy związkowcy chętnie powołują się na opinię nadawców i organizacji dziennikarzy, a zupełnie pomijają opinię swoich kolegów związkowców - zwraca uwagę szef Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" Wiesław Murzyn.

 

"Nikt nas nie poinformował, nikt nas nie spytał"


W odpowiedzi przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda oraz wspomniani Wiesław Murzyn i Alfred Bujara zażądali wstrzymania akcji. "Uruchomienie akcji protestacyjnej, wysyłanie listów protestacyjnych i w ogóle wypowiadanie się bez zasięgnięcia opinii afiliowanych w UNI Europa polskich związków zawodowych, jest podważeniem zasadności jej funkcjonowania. Jest też złamaniem zasad jakie panują w tej Organizacji" - napisali w liście przedstawiciele "Solidarności".


- Problemem nie jest sama akcja, jako że niezależne organizacje związkowe mają prawo do swoich inicjatyw. Problemem jest fakt, że UNI Europa nie tylko nas o tym nie poinformowały, ale też nie spytały jak to wygląda z naszej perspektywy - komentuje Piotr Duda.

 

solidarnosc.org.pl