Aktor Sean Penn nieświadomie pomógł w schwytaniu szefa meksykańskiej mafii

Świat
Aktor Sean Penn nieświadomie pomógł w schwytaniu szefa meksykańskiej mafii
PolsatNews.PL, PAP/EPA/Mario Guzman

Jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquin "El Chapo" Guzman został schwytany w piątek. Pomógł w tym m.in. amerykański aktor Sean Penn. Gwiazdor Hollywood przeprowadził z szefem kartelu wywiad. Namierzając aktora meksykańskie władze dowiedziały się gdzie dokładnie "El Chapo" się ukrywa.

Penn i El Chapo rozmawiali w kryjówce gangstera w Meksyku. Do spotkania doszło dzięki znanej meksykańskiej aktorce Kate del Castillo, która w przeszłości sama wcieliła się w rolę szefowej mafii narkotykowej.

 

Wywiad Penna z Guzmanem został opublikowany na łamach pisma Rolling Stone w sobotę. El Chapo ujawnia w nim, że przed ucieczką z więzienia, wysłał swoich inżynierów na trzymiesięcznie szkolenie do Niemiec. W ten sposób przygotował ich do budowy tunelu pod więzieniem.

 

Chapo marzył o filmie, którego byłby głównym bohaterem

 

Prokurator generalny Meksyku Arely Gomez poinformowała, że "ważnym powodem ujęcia Chapo była jego chęć zrobienia o nim filmu". - Skontaktował się z aktorami i producentami, co było częścią dochodzenia - przyznała Gomez.

 

Guzman został ujęty w mieście Los Mochis w swym rodzinnym stanie Sinaloa. Żołnierze piechoty morskiej ruszyli przed świtem do podejrzanego domu. Z budynku zaczęto do nich strzelać. Pięć osób znajdujących się wewnątrz zabito, a sześć innych zatrzymano. W akcji został ranny jeden żołnierz.

 

 

Ekstradycja do Stanów Zjednoczonych

 

Meksykański rząd poinformował w sobotę, że "Meksyk rozpoczyna proces ekstradycji do USA jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowych Joaquina El Chapo Guzmana".

 

Władze podkreślają, że w zeszłym roku prokuratorzy dostali nakazy aresztowania w celu ekstradycji. Obrońcy Guzmana mają trzy miesiące na przedstawienie odwołań.

 

Ze względu na odwołania, do ekstradycji mogłoby dojść najwcześniej za sześć miesięcy. - Wnioski składane przez obronę są zazwyczaj odrzucane, ale każdy z nich oznacza, że sąd musi przeprowadzić kolejne przesłuchania. To może zająć tygodnie czy miesiące i opóźnić ekstradycję. Mieliśmy przypadki, w których trwało to sześć lat -  powiedział agencji AP anonimowy meksykański urzędnik.

 

 

Ucieczka przez półtorakilometrowy tunel

 

Liczący obecnie według różnych źródeł 58 lub 61 lat Guzman, szef narkotykowego kartelu Sinaloa, zbiegł 11 lipca ubiegłego roku z więzienia w mieście Almoloya de Juarez w stanie Meksyk, w którym umieszczono go po aresztowaniu w lutym 2014 roku.

 

Odbywał tam karę 20 lat pozbawienia wolności. Do ucieczki wykorzystał kończący się na placu budowy półtorakilometrowy tunel, zbudowany przez jego wspólników 10 metrów pod ziemią.

 

 

nytimes.com, abcnews.go.com, Polsat News

po/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze