14 jednostek alkoholu odpowiada sześciu niewielkim kieliszkom wina lub pięciu półlitrowym piwom o 5-proc. zawartości alkoholu. Zgodnie z zaleceniami, ciężarne kobiety nie powinny w ogóle spożywać trunków. Należy też pamiętać o tym, twierdzą autorzy wytycznych, by nie "kumulować" tygodniowych jednostek i nie spożywać dużych ilości alkoholu jednorazowo. Ich zdaniem przez kilka dni w tygodniu nie należy pić w ogóle, a spożywanie trunków powinniśmy rozłożyć równomiernie na pozostałe dni.


W zaktualizowanych po raz pierwszy od 1995 roku wskazówkach zrównano zalecenia dotyczące bezpiecznej liczby jednostek dla obu płci. Wcześniej, mężczyźni mogli wypić więcej – od 21 do 24 jednostek alkoholu tygodniowo. Eksperci uznali jednak, że alkohol jest równie szkodliwy dla mężczyzn i kobiet.


Czerwone wino nie takie zdrowe


Według brytyjskich służb medycznych do tej pory przeceniano pozytywny wpływ czerwonego wina na pracę serca. Najnowsze badania sugerują, że korzyści dla mięśnia sercowego wynikające z picia wina są mniejsze oraz dotyczą ograniczonej liczby osób. W Wielkiej Brytanii dotyczą one kobiet w wieku powyżej 55 lat.


Po raz pierwszy stwierdzono też, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczny poziom picia – każda dawka alkoholu może podnieść ryzyko zachorowania na raka.

 

Cnn.com