- Mieliśmy bardzo dobrą, rzeczową rozmowę, która moim zdaniem pozwoliła wyjaśnić wiele wątpliwości i poznać wzajemną argumentację w sprawie uchwalonych w Polsce niedawno tzw. małej ustawy medialnej oraz nowelizacji ustawy o TK - powiedziała Guz-Vetter po zakończeniu spotkania.

 

Guz-Vetter: dobra rozmowa

 

Zaznaczyła, że poszanowanie państwa prawa i pluralizmu mediów są podstawową wartością Unii Europejskiej. 

 

- Komisja Europejska, stojąc na straży prawa europejskiego, ma obowiązek zajmować się, zwracać na to uwagę i chronić te prawa - powiedziała.

 

Podkreśliła też, że Komisja Europejska jest bardzo zainteresowana dobrymi kontaktami z polskim rządem.

 

Szymański: komunikacja nie najlepsza

 

Szymański po spotkaniu stwierdził, że strona polska od dłuższego czasu miała poczucie, że "komunikacja między Warszawą a Brukselą w sprawach, które mają bardzo wysoki priorytet polityczny w Polsce, jest nie najlepsza, daje powody do różnych teorii, które w naszym odczuciu były dużym nadużyciem".

 

- Chodzi o to, aby Komisja Europejska nadal mogła powoływać się na swoją bezstronność i swoją rolę instytucji, która broni standardów i traktuje wszystkie państwa w sposób równy nie będąc stroną sporu - powiedział wiceszef MSZ

 

- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki jak dla UE, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - dodał Szymański.

 

PAP