Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery na podstawie kontraktu podpisanego 3 października 2013 r. Wartość podpisanej umowy wraz z budową instalacji i obiektów pomocniczych wynosi 562 mln zł netto.

 

Ponadto PGE GiEK S.A. oraz Siemens związani są przez 12 lat umową serwisową o wartości 124 mln zł netto.

 

Nowy blok energetyczny gotowy w 75 proc.

 

- Budowa bloku gazowo-parowego w należącej do naszej spółki Elektrociepłowni Gorzów znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji. Jej stopień oceniany jest na ok. 75 proc. Zakończyły się prace budowlano-wykończeniowe w zakresie głównych obiektów bloku, a także w znacznej części instalacji bloku. Przeprowadzone zostały również ich próby ciśnieniowe - powiedziała Paziak.

 

Dodała, że obecnie trwa montaż wyposażenia elektrycznego i aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki, oraz prace izolacyjne wykonanych instalacji. Trwają także przygotowania do wejścia projektu w fazę rozruchu poszczególnych instalacji. Produkcja energii elektrycznej i ciepła odbywać się będzie w układzie kogeneracji.

 

Niezależny, kompletny obiekt energetyczny

 

Nowy blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 138 MWe i cieplnej 90 MWt, będzie stanowił niezależny, kompletny obiekt energetyczny, wyposażony we wszystkie niezbędne dla jego prawidłowej pracy systemy. Sprawność produkcji energii elektrycznej netto nowego bloku to minimum 52 proc. w kondensacji, a sprawność całkowita netto przy pracy ciepłowniczej to 83 proc.

 

Gaz będzie pochodził m.in. z należącej do PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego "Lubiatów" zlokalizowanej kilkadziesiąt kilometrów od Elektrociepłowni Gorzów. Umowa została podpisana na 20 lat, licząc od daty rozpoczęcia dostaw gazu. PGNiG będzie dostarczać 281 mln m3 surowca rocznie. Szacunkowa wartość umowy na te dostawy to 3 mld zł.

 

PAP