Władze Nissana nie sprecyzowały liczby modeli aut z autonomicznymi możliwościami, które trafią do sprzedaży do 2020 roku. Wiadomo, że ma ich być "więcej niż 10".

 

Nissan - razem ze swoim francuskim partnerem Renault - chce je wprowadzić do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Europie, Japonii i Chinach. Auta mają być przystępne cenowo.

 

- Sojusz Renault-Nissan chce wypełnić swoje dwa założenia: zero emisji spalin i zero śmierci na drogach - powiedział szef firmy Carlos Ghosn.

 

Nowe możliwości co dwa lata

 

Pierwszy krok na drodze do swojego celu koncern chce postawić już w tym roku. Do sprzedaży mają trafić auta z systemem kontroli pasa podczas jazdy. Dzięki niemu samochód będzie w stanie samodzielnie poruszać się po drogach szybkiego ruchu, z uwzględnieniem dużego natężenia ruchu i korków.

 

W 2018 roku auta Nissana mają kontrolować nie tylko swój pas, ale i pozostałe - dzięki temu będą zdolne do oceny zagrożeń na drodze i ewentualnej zmiany pasa.

 

W 2020 koncern zakłada, że auta będą w stanie samodzielnie poruszać się w mieście - włącznie z ruchliwymi skrzyżowaniami.

 

mashable.com