- Telewizja potrzebuje rzetelnego, obiektywnego dziennikarstwa. Takiego, które pokazuje uczciwie i rzetelnie racje wszystkich uczestników sporu politycznego. Mam poważne przekonanie, że tak do tej pory nie było. Dlatego ta zmiana. Jacek Kurski gwarantuje przywrócenie równowagi w mediach publicznych - powiedział dziennikarzom minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

 

Jackiewicz zatroskany o dziennikarstwo

 

Pytany o możliwe zwolnienia w TVP minister Jackiewicz odparł, iż będzie to "decyzja władz spółki po przeanalizowaniu tego, kto spełnia oczekiwania stawiane przed dziennikarzami".

 

- Cnotą dziennikarstwa jest rzetelność i obiektywizm. Jeśli są tutaj dziennikarze, którzy tych podstawowych standardów nie potrafili utrzymać, zachować, mogą czuć się zaniepokojeni - podkreślił szef resortu skarbu.

 

Jego zdaniem, fakt, że Jacek Kurski był aktywnym politykiem PiS, nie dyskwalifikuje go w pełnieniu funkcji prezesa telewizji.

 

- Wszystkim krytykom tej decyzji chciałbym przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno, kiedy te same funkcje obejmowali czynni politycy innych opcji politycznych, tych głosów krytyki nie było. W związku z powyższym proszę o odrobinę przyzwoitości. Oceniajmy pana Kurskiego po jego czynach - zaapelował minister.

 

Jacek Kurski jest z wykształcenia ekonomistą. Był posłem Sejmu V i VI kadencji, w latach 2009-2014 europosłem. Współpracował z wieloma partiami politycznymi. Był wiceprezesem ZChN, później zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin, a następnie, w 2004 roku, wrócił do PiS. Organizował m.in. kampanię wyborczą Lecha Kaczyńskiego w trakcie wyborów prezydenckich.

 

Wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości

 

Od stycznia 2008 do listopada 2011 roku zasiadał w komitecie politycznym PiS. Później wraz ze Zbigniewem Ziobro i Tadeuszem Cymańskim został wykluczony z partii. Przeciwko posłom toczyło się postępowanie dyscyplinarne w partii m.in. w związku z ich publicznymi wypowiedziamina temat konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarcia się partii na inne środowiska.

  

W 2012 roku, wraz ze Zbigniewem Ziobrą, zaangażował się w tworzenie Solidarnej Polski. Dwa lata później przegrał wybory na wiceprezesa tej partii i na pewien czas wycofał się z polityki. W lipcu 2014 roku wziął udział w konwencji organizowanej przez PiS. Obecnie jest politykiem Zjednoczonej Prawicy, od 2015 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Działalność medialna Jacka Kurskiego

 

Kurski był współpracownikiem niemieckiej agencji informacyjnej DPA oraz gdańskim korespondentem BBC. W latach 1991 - 1994 pracował w Telewizji Polskiej przy programach publicystycznych: "Lewiatan", "Sprawa dla reportera", "Rozmowy kanciastego stołu" i "Refleks".

 

Nowa prezes Polskiego Radia

 

 

Barbara Stanisławczyk to dziennikarka, reportażystka i pisarka. Nowa szefowa Polskiego Radia ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.  W 1990 roku została stypendystką w agencji Reutera w Londynie. Pisała reportaże publikowane w czasopismach: "Po prostu", "Tygodnik Solidarność", "Kobieta i Życie", "Pani", "Twój Styl".

 

Pracowała w miesięczniku Sukces, wpierw jako wicenaczelna. Od września 2006 do kwietnia 2010 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego tego pisma. Od września 2009 do marca 2010 r. była też dyrektorem wydawniczym w Wydawnictwie Przekrój. Prowadzi zajęcia z pisania w Podyplomowym Studium Public Relations przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Najbardziej znaną publikacją Barbary Stanisławczyk jest wydana w 1998 książka pt. "Miłosne gry Marek Hłasko", do której zbieranie materiałów zajęło autorce osiem lat. W październiku 2015 r. ukazała się jej ostatnia książka "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce".

 

Nowelizacja tzw. ustawy medialnej

 

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS. Zgodnie z nią mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają, a ich nowe organy będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Wcześniej szefa mediów publicznych wybierała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Nowela, którą wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda, straci moc obowiązywania z dniem 30 czerwca 2016 roku.

 

Polsat News, wikipedia.pl, PAP fot: PAP/ Andrzej Rybczyński