Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK

Polska
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK
Polsat News

Wobec braku znamion przestępstwa warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o Trybunale. - Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw 16 grudnia, obowiązek został więc wypełniony - argumentuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak.

Jak poinformował Nowak, postępowanie prowadzono w sprawie domniemanego przestępstwa nadużycia władzy, polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Dodał, że "dla realizacji znamion przestępstwa konieczny jest skutek w postaci wywołania stanu zagrożenia dla interesu publicznego".

 

- Zwłoka w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r. niewątpliwie skutkowała takim stanem zagrożenia dla interesu publicznego, niemniej jednak fakt ostatecznego opublikowania omawianego orzeczenia nie pozostaje bez wpływu na ocenę działań podejmowanych w okresie wcześniejszym - oświadczył prokurator.

 

Dlatego w dniu ogłoszenia wyroku, 16 grudnia 2015 r., "odpadły przesłanki stanowiące znamiona przestępstwa" i "doszło do wypełnienia obowiązku związanego z publikacją wyroku, a nadto odpadł element zagrożenia dla interesu publicznego" - dodał Nowak.

 

Trudno wykazać świadome działanie na szkodę interesu publicznego

 

Zdaniem prokuratury, nie sposób wykazać, że prezes Rady Ministrów, nie ogłaszając wyroku między 4 a 16 grudnia 2015 r. miała świadomość w postaci pewności lub możliwości, iż działa na szkodę interesu publicznego.

 

- Mogła bowiem przypuszczać, że działanie wstrzymujące publikację orzeczenia przez czas, w którym poddawane jest analizie, może być korzystne z punktu widzenia interesu publicznego - dodał Nowak.

 

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach, m.in. PO i Nowoczesnej, według których nieopublikowanie wyroku jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego - za co grozi do trzech lat więzienia.

 

PAP

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze