ONZ poinformowała, w którym kraju żyje się najlepiej

Świat
ONZ poinformowała, w którym kraju żyje się najlepiej
Fot. flickr/fhwrdh

Norwegia po raz dwunasty zajęła 1. miejsce w rankingu państw według wskaźnika rozwoju społecznego. Polska plasuje się na 36. lokacie.

Ranking obejmuje 188 państw i terytoriów zależnych. W tym roku w zestawieniu zadebiutował Sudan Południowy.

 

Wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) opracowany został w roku 1990 przez pakistańskiego ekonomistę Mahbuba ul Haqa. Jest to syntetyczny miernik opisujący stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych krajów. Oparty na tym wskaźniku system porównywania wprowadzony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) i, od 1993 roku, wykorzystuje go w swoich corocznych raportach oenzetowska agencja ds. rozwoju (UNDP). Wskaźnik HDI ocenia kraje na trzech płaszczyznach: „długie i zdrowe życie”, „wiedza” i „dostatni standard życia”. Do pomiaru podanych wartości służą takie wskaźniki, jak np. oczekiwana długość życia, jakość systemu edukacji, czy dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

Norwegia osiągnęła bardzo wysokie noty we wszystkich trzech kategoriach i uzyskała łączny wynik równy 0,944. Przewidywana długość życia Norwega wynosi aktualnie ponad 81 lat, a dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi tam blisko 65 tys. dolarów. W pierwszej piątce znalazły się również takie kraje jak Australia (0,935), Szwajcaria (0,930), Dania (0,923) i Holandia (0,922). W porównaniu z rokiem 2014, największy postęp w gronie najbardziej rozwiniętych państw poczyniły Irlandia (6. miejsce), Wielka Brytania (14. miejsce), Słowacja (35. miejsce) oraz Łotwa (46. miejsce).

 

Norwegia w sumie aż 12 razy zajmowała pierwsze miejsce w raportach ONZ odnośnie wskaźnika rozwoju społecznego. Pięciokrotnie liderem była Kanada, dwa razy Islandia i raz Japonia.

 

Państwami, które w 2015 roku zanotowały największy spadek w rankingu są Libia oraz Syria. Na dole tabeli znajdują się Niger (0,348), Republika Południowoafrykańska (0,350), Erytrea (0,391), Czad (0,392) oraz Burundi (0,400). Najniżej notowanymi krajami Unii Europejskiej są natomiast Bułgaria (59. miejsce) oraz Rumunia (52. miejsce).

 

Polska z wynikiem równym 0,843 zajęła w rankingu 36. miejsce, plasując się przed takimi krajami jak np. Portugalia, Węgry, Chorwacja czy Rosja. Wynik ten oznacza jednak spadek o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przewidywana długość życia w Polsce to 77 lat, a dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi ponad 23 tys. dolarów. Polska wypadła bardzo dobrze w rankingu edukacji - średni czas nauki wynosi 15-16 lat, a stopień analfabetyzmu utrzymuje się na poziomie poniżej pół procenta dorosłych obywateli.

 

Pierwsza dwudziestka rankingu:

 

1. Norwegia

2. Australia

3. Szwajcaria

4. Dania

5. Holandia

6. Niemcy,

6.Irlandia

8. Stany Zjednoczone

9. Kanada

9. Nowa Zelandia

11. Singapur

12. Hongkong

13. Liechtenstein

14. Szwecja

14. Wielka Brytania

16. Islandia

17. Korea Południowa

18. Izrael

19. Luksemburg

20. Japonia

...

36. Polska

 

hdr.undp.org

zdr/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze