Ostre nurkowanie chińskich indeksów. Żeby zahamować spadki wstrzymano notowania

Biznes
Ostre nurkowanie chińskich indeksów. Żeby zahamować spadki wstrzymano notowania
PAP
Nurkują indeksy chińskich giełd. Żeby zahamować spadki wstrzymano notowania.

Notowania na chińskich giełdach papierów wartościowych w Szanghaju i Shenzhen zostały wstrzymane w poniedziałek po spadkach sięgających 7 procent - poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Wcześniej notowania przerwano na około 15 minut, ale nie zapobiegło to dalszym spadkom. Giełdy w Szanghaju i Shenzhen zakończyły pracę już około godz. 13.28 czasu lokalnego.  Na 32 minuty przed normalną porą zamknięcia handlu.

 

Indeks giełdy w Szanghaju – Shanghai Composite – zakończył dzień spadkiem o 6,85% i z impetem (o 242,52 pkt.) przebił uznawany za kluczowy poziom 3500 pkt., zatrzymując się ostatecznie na 3296,66 pkt. Po raz ostatni indeks przyjął tak niską wartość 9 października, zaś ostatni tak mocny spadek przydarzył mu się 25 sierpnia, czyli w drugim dniu pamiętnych mocnych spadków na chińskim rynku akcji.

Spadki dotknęły także inne chińskie indeksy. Głowny indeks w Shenzen spadł o 8,16 procent, zaś ChiNext – określany czasami jako chiński Nasdaq – zniżkował o 8,21 procent.

 

Wg. ekspertów spadki to efekt zeszłotygodniowego raportu, który wykazał zmniejszanie się aktywności prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw w Chinach. Do zniżek przyczynił się także wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. Na giełdach w Azji wzrosła cena ropy naftowej.

 

Spadki także na japońskiej giełdzie. Indeks Nikkei zakończył pierwszą sesję w tym roku spadkiem o ponad 3 proc. Wśród przyczyn wskazuje się gwałtowny wzrost kursu jena, zagrożenia geopolityczne i właśnie słabe wyniki w Chinach.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze