Zamek w Malborku, wpisany na listę UNESCO, to od dawna jedna z największych atrakcji Pomorza. W 2015 r. sprzedaż biletów była rekordowa. Ostatni raz podobna liczba turystów przewinęła się przez zamek w 1976 roku, choć - jak informuje wicedyrektor placówki Rafał Mańkus - w minionym roku odwiedziających było o trzy tysiące więcej. Mańkus dodał, że również przed druga wojną światową, kiedy w zamku działało muzeum prowadzone przez Niemców, nigdy nie odnotowano tak wysokiej frekwencji.

 

Turyści z prawie 90 krajów

 

W ubiegłym roku do wzrostu liczby zwiedzających przyczynili się w dużej części zwiedzający spoza Polski. Po raz pierwszy bilety kupili turyści z Kostaryki. Najwiecej jest turystów z Niemiec, choć - jak twierdzi wicedyrektor Mańkus - liczba gości z tego kraju z roku na rok systematycznie spada.

 

Poza sąsiadami zza zachodniej granicy, Malbork chętnie odwiedzają również Rosjanie, Francuzi, Hiszpanie i Włosi.

 

Sukces dzięki imprezom i inwestycjom

 

Wzrost popularności zamku, szczególnie ze strony Hiszpanów i Włochów, gospodarze przypisują Euro 2012. - Przypomnę, że drużyny z tych dwóch krajów rozgrywały wówczas w Gdańsku mecze - zaznaczył wicedyrektor placówki. Dodał on także, że rośnie zainteresowanie Malborkiem ze strony mieszkańców Litwy i Białorusi.

 

Po raz pierwszy padł rekord gości przybywających na zamek z Państwa Środka. Malbork odwiedziły liczące 738 osób załogi trzech chińskich okrętów wraz z przedstawicielami władz, które przypłyneły do gdyńskiego portu z pierwszą wizytą w naszym kraju.

 

Oblężenie i Mistrzostwa Świata Rycerzy

 

Najlepszym  weekendem okazał się ten z końca lipca, kiedy to na terenie zamku zorganizowano Festiwal kultury średniowiecznej "Oblężenie Malborka". Muzeum odwiedziło wówczas ponad 14 tysięcy turystów. Z kolei hitem majówki były Rycerskie Mistrzostwa Świata, na które przybyło około 1800 rekonstruktorów z różnych krajów.

 

Zdaniem Mańkusa do sukcesu przyczyniły się również prace konserwatorskie i udogodnienia dla turystów, które w ostatnim czasie wprowadzono na zamku. W 2014 roku w zakończono odbudowę historycznego zespołu Bramy Nowej, przez którą wiedzie teraz główne wejście na zamek. Przy okazji odnowiono m.in. recepcję, kasy i sklep. Dodatkowo wprowadzono internetową sprzedaż biletów i audioprzewodników w wielu wersjach językowych, w tym także migowym (polskim). Wicedyrekotr zazncza także, że turystów przyciągają wprowadzone niedawno wycieczki dedykowane dzieciom czy całym rodzinom.

 

W 2007 roku malborski zamek odwiedziło 500 tys. gości. Kryzys, który przyszedł w kolejnych latach, spowodował drastyczny spadek liczby turystów: w 2012 roku było ich 404 tys., w 2013 - 418 tys., a w 2014 - 456 tys.

 

Warownia w Malborku powstała w XIII wieku, jako siedziba wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i przez niemal dwa kolejne wieki była systematycznie rozbudowywana. Muzeum działające dziś w zamkowych wnętrzach oferuje turystom liczne ekspozycje poświęcone krzyżakom, ale też dziejom samego zamku oraz bursztynu czy regionu malborskiego.

 

PAP