Trudne przygotowania łuczników do igrzysk: biegunka, smród i nadpobudliwi kibice

Sport
Trudne przygotowania łuczników do igrzysk: biegunka, smród i nadpobudliwi kibice
flickr/Rio 2016/Alex Ferro

Podczas igrzysk w Rio de Janeiro Polscy sportowcy będą musieli zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale także z kibicami. - Brazylijczycy na trybunach tańczą nawet sambę - ostrzegł Jarosław Walaszek, trener olimpijskiej kadry w łucznictwie. - Niektórzy mogą mieć też problemy z koncentracją - dodał.

Zawody łucznicze w trakcie igrzysk w Rio de Janeiro odbędą się na Sambodromo, czyli na słynnej ulicy, gdzie odbywa się co roku karnawał. W tym samym miejscu będzie start i finisz olimpijskiego maratonu.

 

- Trzeba przygotować się na bardzo żywiołowo reagującą publiczność. Brazylijczycy są bardzo głośni. Śpiewają, krzyczą, puszczają muzykę i nawet tańczą sambę. Głośno wyrażają swoje emocje. To może nie jest specjalnie uciążliwe, ale jeśli ktoś nie jest do tego przyzwyczajony, to może czuć się nieswojo - podkreślił trener Walaszek.

 

Smród na ulicach, egzekucje w telewizji, ale ludzie mili

 

- To oczywiście specyficzne miejsce. W trakcie rekonesansu mieszkaliśmy cztery kilometry od toru. Były czasami takie korki, że pokonywaliśmy ten odcinek 50 minut. Trudno mi sobie wyobrazić, by tak miało to wyglądać także w sierpniu - powiedział trener.

 

Walaszek zwrócił uwagę także na nieprzyjemny zapach.

 

- Unosi się niemal wszędzie, a jest nie do wytrzymania jak przejeżdża się przy zatoce Guanabara. Bardzo nieprzyjemny zapach unosi się też z kanalizacji, jest bardzo dużo ludzi bezdomnych, a nawet zwykli ludzie często stosują rynsztokowy sposób mycia - zauważył.

 

Zaskoczony był natomiast uprzejmością i serdecznością ludzi. Tym bardziej, że przed wyjazdem słyszał dużo na temat przestępczości.

 

- Wiedzieliśmy, że może być niebezpiecznie. Ludzie okazali się jednak bardzo mili, nie było żadnych problemów tego rodzaju, choć nie mówię, że takie rzeczy się nie zdarzają. Z kolei w telewizji często pokazywane są nawet egzekucje. Na miejscu mówi się dużo o kradzieżach, napadach czy innych przestępstwach. Ten temat jest, ale, na szczęście, my bezpośredniej styczności z tym nie mieliśmy - powiedział szkoleniowiec.

 

Zatrucie w czterogwiazdkowym hotelu

 

Polska ekipa musiała zmierzyć się jednak z innymi problemami, jak chociażby... zatruciem.

 

- Pojechaliśmy na rekonesans z trójką zawodników. Niestety wszyscy zachorowali. Pojawiła się biegunka, wymioty. A zatrzymaliśmy się w dobrej klasy czterogwiazdkowym hotelu. Staraliśmy przestrzegać się także wszystkich zasad - nie jedliśmy na ulicy, nie piliśmy napojów z lodem, itp. - podkreślił.

 

Na miejscu okazało się także, że nie działa karta kredytowa. - Dostaliśmy komunikat, że została zablokowana. Dlaczego? Tego nie wiadomo - dodał.

 

Igrzysk w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

 

PAP

 

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze