Weszła w życie zasada "złotówka za złotówkę” przy świadczeniach rodzinnych

Biznes
Weszła w życie zasada "złotówka za złotówkę” przy świadczeniach rodzinnych
Flickr/Donnie Ray Jones/CC BY 2.0

Przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych (674 zł na osobę w rodzinie lub 764 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem) nie będzie automatycznie oznaczało utraty tych świadczeń. Zostaną jedynie pomniejszone o kwotę przekraczającą te progi dochodowe.

Nowe przepisy dotyczą zasiłku rodzinnego i dodatków do niego: becikowego, z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, korzystania z urlopu wychowawczego, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

 

- Od nowego roku, jeśli przekroczymy próg dochodowy o złotówkę, 20 zł, 30 zł, to o taką kwotę zostanie pomniejszony zasiłek rodzinny. To, co jest ważne, to fakt, że osoby, które straciły świadczenia w tym roku, mogą ponownie złożyć dokumenty i ponownie uzyskać zasiłek od stycznia 2016 roku, pomniejszony o tę kwotę, o którą przekroczyły kryterium - wyjaśnia Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

 

Chodzi o zachęcanie do pracy

 

Mechanizm "złotówka za złotówkę" ma zachęcać do podejmowania pracy bez obawy o utratę zasiłków. Według szacunków, z nowych rozwiązań skorzysta w tym roku ok. 160 tys. rodzin, a ich koszt wyniesie 384 mln zł.

 

- Wiele osób zwracało uwagę, że ten mechanizm dosyć mocno obciąża budżet państwa, ale trzeba zwrócić uwagę, że te osoby może będą chętniej podejmowały pracę, czyli będą odprowadzały podatki. A więc miejmy nadzieję, że to raczej wyjdzie na plus niż na minus – podkreśla Izabela Przybysz. Jej zdaniem w tym kontekście jest mniej istotne czy nowe zasady skomplikują system świadczeń rodzinnych, bo ważne jest, aby ludzie mieli poczucie, że warto jest podejmować pracę, a nie jej unikać.

 

Podobnie uważa wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Jego zdaniem, sztywne kryterium uprawniające do zasiłków, często powoduje niechęć do podejmowania pracy, bo "człowiek musi się zastanawiać, czy go nie przekroczy, a gdy przekroczy, traci całość świadczenia, dlatego może czasem w takiej sytuacji nie podejmować aktywności zawodowej".

 

Minimalne świadczenie wypłacane według nowych zasad będzie wynosić 20 zł. Przykładowo - jeśli rodzina przekracza kryterium o 380 zł, a uprawniona jest do zasiłku i dodatków w wysokości 400 zł, to od 400 odejmuje się 380 i oznacza to, że tej rodzinie należy się 20 zł. Gdyby ta różnica wynosiła 19 zł, rodzina nie otrzyma tego świadczenia.

 

PAP

ptw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze