Do wypadku doszło późnym wieczorem w rejonie Kazalnicy. Jeden z turystów poślizgnął się i zaczął spadać. Turysta był związany liną ze swoimi kolegami. Wszyscy trzej zsunęli się aż do ściany Kazalnicy - tam zawiśli na wystającej skale.

 

TOPR apeluje o rozwagę podczas górskich wypraw. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Panują typowo zimowe warunki turystyczne. Obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Część szlaków jest przykryta śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach szlaki są mocno oblodzone. Sprzęt zimowy jak raki, czekan, zestaw lawinowy w takich warunkach jest niezbędny.

 

W ciągu ostatnich dwóch dni górcy ratownicy musieli interweniować 10 razy,  po polskiej i słowackiej stronie Tatr zginęło pięć osób. Po słowackiej stronie życie stracił turysta z Czech i trzech wspinaczy, których narodowości nie ujawniono. Na Kozim Wierchu po polskiej stronie zginęła zaś młoda kobieta.


Ratownicy TOPR pomagali też m.in. rannemu turyście, który w okolicach Koziego Wierchu spadł z kilkudziesięciu metrów, został jednak tylko niegroźnie ranny.

 

Polsat News, PAP