Universam Grochów był dumą ówczesnych władz, dzięki czemu można było tu dostać towary niedostępne w innych miejscach - bułgarski olejek różany czy wietnamski sok ananasowy. Wchodząc do Universamu czuło się powiew luksusu, jedna z użytkowniczek Facebooka nazwała go "Harrodsem swojego dzieciństwa".

 

Na trzech kondygnacjach budynku przy rondzie Wiatraczna mieścił się m.in. megasam z artykułami spożywczymi, bar szybkiej obsługi, bank, pralnia, punkt usług fotograficznych oraz kwiaciarnia. W Universamie można było się także pobawić na dyskotece, zjeść w restauracji, naprawić zegarek i wykupić  ubezpieczenie. Otwarty w tamtym czasie salon fryzjerski działał do dziś.

 

Na początku lat 90. w okolicy centrum handlowego powstał bazarek, gdzie przenieśli się wszyscy bywalcy legendarnego "Różyca". Obecne władze zapowiadają, że choć Universam zostanie zburzony, to mieszkańcy Pragi dalej będą mogli robić zakupy na bazarze. Włodarze dzielnicy planują, że zostanie on zmodernizowany, by bardziej przypominał nowoczesny i schludny targ ze zdrową żywnością oraz foodtruckami.

 

Stojąca przed budynkiem Universamu rzeźba dłuta Kazimierza Zielińskiego - nazywana przez mieszkańców "Panienką" - zostanie przeniesiona w inne miejsce.

 

Neon zostanie

 

Budynek wykonano ze słabej jakości materiałów, a jego żywotność przewidziano na 20 lat. Przez 38 lat istnienia centrum remontu doczekała się jedynie fontanna.

 

W 2018 roku po Universamie nie będzie już śladu. W jego miejscu powstanie 8-piętrowy budynek, łączący 15-piętrowe wieżowce. Według planów znajdzie się tam 460 mieszkań, galeria handlowa i biura. Na elewacji umieszczony ma być zachowany neon "Universam Grochów". Nie wiadomo jaki będzie los drugiego neonu "Praga Południe". Jeden z radnych skierował pismo do burmistrza dzielnicy o wykupienie neonu i zawieszenie go na ścianie urzędu dzielnicy. Władze dzielnicy chcą, żeby plac przy rondzie Wiatraczna stał się nowym centrum Grochowa.

 

"U jak Universam"

 

22 lipca mieszkańcy świętowali 38. urodziny Universamu Grochów. Wyczyścili niecki dawnej fontanny, pomalowali ławki i udekorowali placyk przed centrum handlowym. Zgromadzeni przed Universamem obejrzeli także film z jego otwarcia i wznieśli toast przy lampce szampana. Na koniec obejrzeli film "Pocztówki z Republiki Absurdu" w reżyserii Jana Holoubka.

 

Bywalcy Universamu umówili się też na pożegnalne zakupy. Wspólne buszowanie po sklepach rozpoczęło się 31 grudnia o godzinie 14:00, na dwie godziny przed zamknięciem centrum.

 

Do 15 stycznia potrwa wystawa "U jak Universam", na której znajdują się wspomnienia klientów i pracowników centrum handlowego, archiwalne zdjęcia i filmy oraz pamiątki z Universamu. Wystawa otwarta jest codziennie od 16:00 do 20:00.