Pakiet działań w ramach walki z obecnym kryzysem został przedstawiony przez szefa resortu ochrony środowiska Gian Lucę Gallettiego.

 

Obniżenie temperatury i ograniczenie prędkości samochodów

 

W przypadkach, gdy przez 7 dni z rzędu poziom zanieczyszczenia będzie przekraczał dopuszczalne normy, burmistrzowie miast i miasteczek będą mogli podejmować decyzje o podjęciu nadzwyczajnych kroków.

 

Przykladowo - dopuszczony będzie nakaz obniżenia temperatury ogrzewania budynków o 2 stopnie Celsjusza, ograniczenie dopuszczalnej prędkości samochodów o 20 kilometrów na godzinę, czyli do 30 kilometrów na godzinę w miastach i zniżki w opłatach za komunikację miejską.

 

405 mln euro na walkę ze smogiem

 

Minister ochrony środowiska ogłosił, że na walkę ze smogiem w wielkich miastach przeznaczonych zostanie łącznie 405 milionów euro. Z tej sumy planuje się na przykład przeznaczenie 35 mln euro na projekty zrównoważonego, zbiorowego transportu osób dojeżdżających do szkół i pracy.

 

Plan przewiduje również natychmiastowe uruchomienie funduszu w wysokości 12 milionów euro na inicjatywy związane z rozwojem i unowocześnieniem transportu publicznego oraz wymianą starego taboru.

 

PAP