Niebezpieczne dziennikarstwo - prawie 70 reporterów zabitych w mijającym roku

Świat
Niebezpieczne dziennikarstwo - prawie 70 reporterów zabitych w mijającym roku
Flickr/Ninian Reid/CC BY 2.0

69 dziennikarzy zostało zabitych w 2015 roku podczas wykonywania obowiązków zawodowych - wynika z dorocznego raportu amerykańskiego Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Według francuskiej organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) śmierć poniosło 67 dziennikarzy, a los 43 jest nieznany.

Komitet Ochrony Dziennikarzy poinformował, że 28 reporterów zostało zamordowanych przez ugrupowania islamskie, w tym prze Al-Kaidę i Państwo Islamskie. CPJ potwierdził, że najniebezpieczniejszym krajem dla reporterów przez kolejny rok z rzędu była Syria, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa. Zabitych tam 13 dziennikarzy - to mniej niż w latach poprzednich.

 

Francja trzecim najbardziej niebezpiecznym krajem

 

Największym echem odbiła się w tym roku śmierć ośmiu dziennikarzy, którzy zginęli w styczniowym ataku w Paryżu na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo", publikującego m.in. karykatury proroka Mahometa. Reporterzy bez Granic podkreślają, że ze względu na atak na tę redakcję statystycznie trzecim najbardziej niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy stała się Francja.

 

O ile niektórzy dziennikarze ginęli w czasie relacjonowania konfliktów zbrojnych, to w kilku krajach reporterzy byli zabijani po opublikowaniu materiałów, które ujawniły niewygodne fakty. Co najmniej 28 dziennikarzy, którzy zostali zabici, otrzymało przed śmiercią pogróżki związane z publikacjami.

 

Wśród krajów, gdzie w 2015 roku ekstremiści zabili po 5 dziennikarzy, są: Bangladesz, Sudan Południowy, Irak, Jemen i Brazylia. CPJ wskazuje, że coraz trudniej jest o zdobycie informacji na temat mordowanych dziennikarzy w krajach dotkniętych konfliktami, takich jak: Libia, Jemen i Irak.

 

Według danych organizacji 199 dziennikarzy zostało za swoje publikacje uwięzionych.

 

Zabijani i więzieni są także blogerzy publikujący w internecie

 

Reporterzy bez Granic (RsF) podkreślili, że los 43 dziennikarzy pozostaje nieznany z powodu "braku oficjalnych, bezstronnych i pogłębionych śledztw w związku ze złą wolą rządów poszczególnych państw". Organizacja potępiła bezkarność sprawców przestępstw popełnianych na dziennikarzach w wielu regionach świata. 

 

Według RsF w 2015 roku najniebezpieczniejszymi dla przedstawicieli mediów krajami były: Irak (9 zabitych), Syria (9) i Francja (8) oraz Jemen, Sudan Południowy, Indie, Meksyk i Filipiny. 155 reporterów było lub jest więzionych z powodu informacji jakie ujawnili.

 

Reporterzy bez Granic podają też, że mijającym roku zostało zabitych 18 blogerów i dziennikarzy obywatelskich publikujących w internecie, a 163 z nich zostało uwięzionych.

 

PAP, rsf.org

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze