Dzięki zakupom energii elektrycznej w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej, która zrzesza około 500 podmiotów, w tym pięć podłódzkich gmin, Łódź znaczaco zmniejszyła wydatki na energię elektryczną w porównaniu z poprzednimi latami.

 

- W ubiegłym roku po raz pierwszy rozpisywaliśmy przetarg na dostawę energii. Wtedy - w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej - zaoszczędziliśmy blisko 10 mln zł, z czego oszczędności Łodzi wyniosły przeszło 8 mln zł. W tym roku miasto zaoszczędziło jeszcze dodatkowo przeszło 5 mln zł. Oszczędności dla całej grupy zakupowej wyniosły 25 mln zł- jeśli porównać uzyskane ceny z cenami, które oferowane były przed zawiązaniem grupy zakupowej - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Łódzka Grupa Zakupowa (ŁGZ) została powołana przez Miasto Łódź w ubiegłym roku w oparciu o obowiązującą na uwolnionym rynku zasadę TPA (Third Party Access) skutkującą możliwością wyboru przez odbiorcę dowolnego dostawcy energii. Celem ŁGZ jest uzyskanie w przetargu - dla każdego z jej członków - atrakcyjnej ceny zakupu energii. W ubiegłym roku wynegocjowano 218 zł za 1 MWh, w tym roku uzyskana została cena 211 zł.

 

- W obecnej ŁGZ było 498 podmiotów, w tym pięć ościennych gmin: Dmosin, Parzęczew, Rogów, Stryków, Koluszki. Do grupy przystąpił cały zarząd województwa łódzkiego, dziesięć spółek miejskich, wszystkie podmioty samorządowe: przedszkola, szkoły, jednostki zdrowia, kultury, oddziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej - powiedziała wicedyrektor wydziału gospodarki komunalnej Małgorzata Gajecka. W tym roku w przetargu grupa zabiegała o kupno 177 GWh. W zeszłym roku podobna grupa nabywców uczestniczyła w przetargu dotyczacym zakupu 113 GWh.

 

W 2014 r.Łódź miała zapłacić za dostawę energii 50 mln zł. - Przy oszczędnościach sięgających 15 mln zł, zamkniemy ten rok wydatkiem rzędu 35 mln zł - wyjaśniła Gajecka.

 

W Łodzi największe oszczędności udało się uzyskaćna oświetleniu ulic i dróg - w sumie przez dwa lata Zarząd Dróg i Transportu wyda na ten cel o ponad 6 mln zł mniej niż w latach ubiegłych. - Oszczędności te znajdują się w budżecie i pójdą na sprawy związane z jego realizacją - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

 

PAP