Merkel w ostatnim roku prowadziła politykę otwartych drzwi, m.in. poprzez umożliwienie przyjazdu do Niemiec miliona uchodźców. Największa od dziesięcioleci fala uchodźców, która jest m.in. konsekwencją konfliktu syryjskiego, stała się ogromnym wyzwaniem dla Europy, ujawniając jednocześnie istniejące w niej podziały. Merkel, nazywana "mamą" przez przybyłych do Niemiec Syryjczyków i Afgańczyków, była krytykowana przez przywódców innych krajów europejskich, a jej polityka wywoływała sprzeciw w jej własnej partii, CDU.

 

Niemiecka kanclerz pełniła w mijającym roku wyraźną rolę lidera również podczas kryzysu greckiego. Na początku roku bardzo stanowczo przeciwstawiła się kwestionowaniu polityki oszczędnościowej przez premiera Grecji Aleksisa Ciprasa i jego skrajnie lewicowy rząd.

 

Putin na drugim miejscu

 

W ubiegłym roku za najbardziej wypływową osobę świata dziennikarze AFP uznali prezydenta Rosji Władimira Putina. W tym roku zajął on drugie miejsce. Jego kraj został objęty przez Zachód sankcjami w związku z zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie, ale równocześnie Rosja wróciła do światowej rozgrywki dyplomatycznej, tym razem w kwestii syryjskiej. Sojusznik Putina, prezydent Syrii Baszar el-Asad, zawdzięcza swe dalsze istnienie polityczne wsparciu dyplomatycznemu i wojskowemu Rosji.

 

Na trzecim miejscu tegorocznej listy pojawił sie papież Franciszek, który wyraźnie wpływa na główne problemy zachodniej półkuli: od pojednania pomiędzy Kubą a USA do procesu pokojowego w Kolumbii.

 

Dziennikarze AFP na swej liście umieścili także mieszkańców Paryża - 1,5 mln osób demonstrujących na ulicach stolicy Francji 11 stycznia kilka dni po zamachach na redakcję Charlie Hebdo . W czołówce rankingu znalazł się też przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi. Choć jest praktycznie niewidoczny, to jego ugrupowanie w 2015 roku kontrolowało znaczne obszary Syrii i Iraku. Wyróżnieni zostali także m.in. o fotel prezydenta USA, Aleksis Cipras i Janis Warufakis - premier i były minister finansów Grecji, Sepp Blatter - prezydent FIFA, której prominentni działacze zostali oskarżeni o korupcję, a także John Kerry i Mohammad Dżawad Zarif - szefowie dyplomacji USA i Iranu, twórcy historycznego kompromisu w sprawie programu nuklearnego Iranu.

 

PAP