W miejscach sprzedaży e-papierosów będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, tak jak w przypadku tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Ograniczone maja też zostać miejsca, w których można  palić elektroniczne papierosy. Nowela ma wprowadzić również zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych przez internet. Projektowane przepisy wynikają z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.

 

Ustawa wprowadzi wymagania techniczne dla producentów


Projektowana ustawa ma wprowadzić też wymóg otrzymania zezwolenia na dopuszczenie do obrotu nowatorskiego wyrobu tytoniowego. Importerzy i producenci papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych będą musieli co najmniej sześć miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do obrotu tych produktów zgłaszać taki zamiar. Wprowadzone też mają zostać wymagania techniczne.


Efektem planowanej ustawy ma być zwiększenie kontroli nad obrotem wyrobami tytoniowymi i papierosami elektronicznymi oraz ograniczenie dostępu do tych wyrobów dzieciom i młodzieży.


Apeluje o to od dłuższego czasu  rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Według niego za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu e-papierosów przemawiają te same względy, które dotyczą papierosów tradycyjnych. Wyjaśniał, że składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna - substancja o właściwościach silnie uzależniających.


PAP