Rosjanie chcą zbudować bazę w Kaspijsku nad Morzem Kaspijskim na południu kraju. Na wschodzie baza powstanie w Pietropawłowsku Kamczackim nad Morzem Beringa. Nowa siedziba dla antyterrorystów powstać ma także w Murmańsku nad Morzem Barentsa na północnym zachodzie kraju. Z kolei na północnym-wschodzie siły do zwalczania zagrożeń zostaną rozlokowane w Jużnosachalińsku na wyspie Sachalin na Pacyfiku. Na południowym wschodzie nowe miejsca rozlokowania służb szybkiego reagowania mają się znaleźć w Symferopolu nad Morzem Czarnym.

 

W nowych "kwaterach głównych" będą organizowane i planowane operacje antyterrorystyczne na terenie Rosji i na jej wodach terytorialnych, a także "na innych terytoriach morskich" - głosi komunikat Kremla.

 

Na początku grudnia agencja Interfax, powołując się na cypryjskie źródła donosiła, że Moskwa chce mieć dostęp do bazy lotniczej na Cyprze. Według rosyjskiej agencji, Moskwa chciałaby w ten sposób wykorzystać niektóre obiekty na wyspie w ramach walki z Państwem Islamskim.

 

PAP