Parlament zatwierdził również zmiany w systemie podatkowym, m.in. obniżenie podatku od pracodawców oraz ujednolicenie stawki podatku od dochodów osobistych. W celu zrównoważenia budżetu państwa podwyższono akcyzę na wyroby tytoniowe, paliwo i alkohol.

 

Wsparcie finansowe Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) uzależnianie jest od wdrażania uzgodnionych z kredytobiorcą reform gospodarczych.

 

MFW groził wstrzymaniem kolejnej transzy pakietu pomocowego

 

W ubiegłym tygodniu wiceszef MFW David Lipton ostrzegł władze w Kijowie, że Fundusz może wstrzymać wypłacenia Ukrainie trzeciej transzy pakietu pomocowego w wysokości 1,7 mld dolarów, jeśli parlament odrzuci reformę systemu podatkowego i projekt budżetu na przyszły rok.

 

- Przyjęcie budżetu, który ma na celu redukcję deficytu budżetu państwa do 3,7 proc. PKB jest podstawowym warunkiem realizacji programu MFW - ostrzegał Lipton.

 

W tym roku Ukraina otrzymała już prawie 10 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

 

USA pomagają Ukrainie walczyć z korupcją

 

Podczas niedawnej wizyty w Kijowie wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone oczekują do władz Ukrainy bardziej zdecydowanych kroków w walce z korupcją.

 

Poinformował też, że Waszyngton zdecydował o przydzieleniu Ukrainie nowej pomocy o wartości 190 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone między innymi na walkę z korupcją w organach spraw wewnętrznych i reformowanie systemu finansowego. Biden oznajmił, że ogólna pomoc USA dla Ukrainy od czasu zmiany władz w 2014 roku wyniesie 760 mln dolarów.

 

PAP