arząd stolicy Lombardii ma nadzieję, że ten krok poprawi sytuację w mieście, gdzie poziom skażenia powietrza szkodliwym pyłem przekracza wszelkie dopuszczalne normy. Stan ten utrzymuje się od kilku tygodni.

 

Pod uwagę wzięto również prognozy, według których tak wysoki poziom zanieczyszczenia ma utrzymywać się przez następnych kilkanaście dni.

 

Komunikacja miejska tylko za 1,5 euro

 

Od poniedziałku do środy, gdy będzie obowiązywał zakaz jazdy samochodem, przez cały dzień będzie można podróżować środkami komunikacji miejskiej tylko z pojedynczym biletem za 1,50 euro.

 

Wraz z podjęciem decyzji o blokadzie ruchu władze Mediolanu zaapelowały, aby w trosce o zdrowie mieszkańców podobny zakaz ogłoszony został we wszystkich gminach całego regionu.

 

Popularne rozwiązanie

 

Równie surowe ograniczenia rozważają obecnie władze niemal tak samo zanieczyszczonego przez smog Rzymu, gdzie dotychczasowe próby zmniejszenia liczby samochodów na ulicach nie przyniosły poprawy. Ostatnio obowiązywała tam przez dwa dni każdego tygodnia zasada ostatniej cyfry w tablicy rejestracyjnej: podczas gdy jednego dnia nie mogli jeździć ci z cyfrą parzystą, następnego dnia zakaz dotyczył "nieparzystych". Był on jednak masowo łamany i to mimo groźby mandatu w wysokości do 163 euro.

 

Jednakową zasadę wprowadził Pekin, gdy ogłoszono pierwszy i drugi czerwony alert smogowy. Powoduje on ograniczenie ruchu samochodów. Jeździć mogła tylko połowa pojazdów prywatnych, na przemian z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych.

 

PAP