Podczas zgromadzenia wyświetlono krótki film przypominający moment złożenia przysięgi przez Lecha Kaczyńskiego 23 grudnia 2005 roku.

 

Uchwałę w 10. rocznicę zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytała w obecności posłów i senatorów poseł Małgorzata Golińska (PiS).

 

W treści przejętego w poniedziałek wieczorem przez obie izby parlamentu dokumentu przypomniano, że 23 grudnia 2015 roku "mija 10 lat od złożenia przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgi" przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

"Posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu, składając hołd pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wyrażają przekonanie, że prezydent działając w Wolnych Związkach Zawodowych, "Solidarności", pełniąc wysokie funkcje państwowe, społeczne i samorządowe, zabiegając skutecznie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej o budowę podmiotowej pozycji Polski i naszego regionu w polityce międzynarodowej, oddając sprawiedliwość ludziom walczącym o wolność naszej ojczyzny, czynnie uczestnicząc w rozwiązywaniu licznych konfliktów społecznych, przypominając idee Solidarności, której zawsze był wierny, dobrze przysłużył się Polsce" - głosi tekst uchwały.

 

We wtorkowej uroczystości udział wzięli ministrowie w Kancelarii Prezydenta oraz współpracownicy Lecha Kaczyńskiego, m.in. Maciej Łopiński, który obecnie jest szefem doradców prezydenta Dudy.

 

PAP