"Maluch na uczelni" jest efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

- "Maluch na uczelni" to znakomity pomysł i bardzo mu kibicuję - powiedziała podsekretarz stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska cytowana w komunikacie. Jak dodała, program "daje młodym rodzicom szanse na pogodzenie rozwoju naukowego i zawodowego bez konieczności dokonywania wyborów pomiędzy pracą, a wychowywaniem dzieci". Żłobki zmieniają - jej zdaniem - wizerunek uczelni wyższych. - Studenci i pracownicy mogą dzięki niemu poczuć rzeczywiste wsparcie ze strony uczelni, takie inicjatywy pozwalają też na zbudowanie z nią jeszcze lepszej więzi - podsumowała minister Czerwińska.

 

11 mln zł na nowe placówki opiekuńcze

 

W tegorocznej edycji uczelnie mają szansę ubiegać się o dwa rodzaje środków: na stworzenie nowych placówek oraz na utrzymanie tych istniejących.

 

Na nowe placówki przeznaczone zostanie 11 milionów złotych. Czas składania wniosków upływa 1 lutego 2016 r.

 

80 mln zł na utrzymanie istniejących żłobków

 

Budżet na utrzymanie istniejących wynosi 80 mln zł a termin składania wniosków mija 12 stycznia 2016 roku.

 

"Maluch na uczelni" to odpowiedź m.in. na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych. Uzupełnia on prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej "Maluch", który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.