Przez ciepły klimat atakowane są trzy układy naszego organizmu - stwierdził prof. Paweł Januszewicz. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o układ oddechowy. - Wielka ilość alergenów, grzybów, pleśni, a także mikrocząsteczek, które przedostają się do naszych płuc, szkodliwie oddziałuje na drogi oddechowe - powiedział prof. Januszewicz. Wyjaśnił, że nasz układ oddechowy jest pozbawiany swoich naturalnych umiejętności obronnych przez nadmiar szkodliwych dla niego substancji w atmosferze.

 

Prof. Januszewicz dodał, że wdychanie pochodzących np. ze spalin mikrocząsteczek stanowi szczególnie niebezpieczeństwo dla rozwoju układu oddechowego u dzieci.


Na skutek ocieplenia może ucierpieć również nasz układ pokarmowy. - W związku z podwyższoną temperaturą, wiele drobnoustrojów i bakterii, które normalnie w ciągu roku powinny wymrzeć podczas mrozów, przeżyją aż do lata. A wtedy ich liczba się podwoi - zauważył ekspert medyczny Fundacji Polsat.

 

Z kolei związane z wyższą temperaturą gwałtowne zmiany ciśnienia i huraganowe wiatry, mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na osoby borykające się z wysokim ciśnieniem tętniczym.