Kardynał Dziwisz zapalił światełka na choince pod Oknem Papieskim

Polska

Już po raz dziewiąty kard. Stanisław Dziwisz rozświetlił choinkę przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. W tym roku funkcję świątecznego drzewka pełni rosnący na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich świerk. - Bóg zapłać za odwiedziny, za to, że uradowaliście ten dom, wnieśliście dużo radości, młodości, pogody - błogosławił zebranych kardynał.

- Przyjdźcie znowu, a w ciągu roku też przychodźcie - zapraszał uczestniczące w uroczystości dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowo-wychowawczych, krakowskie rodziny oraz turystów kard. Dziwisz. Dzięki sponsorom przygotowano dla dzieci dwa i pół tysiąca paczek od św. Mikołaja.


Sygnałem do zapalenia światełek była "Fanfara Honorowa", którą na myśliwskich rogach zagrał zespół Sygnalistów Myśliwskich "Hagard" z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na scenie zaśpiewały także dzieci z ponad sześćdziesięcioosobowej scholii "Śnieżnej Pani" z Tokarni.


Świąteczne drzewko dla Jana Pawła II


Choinka pod Oknem Papieskim jest nawiązaniem do tradycji stawiania świątecznych drzewek Janowi Pawłowi II na placu św. Piotra w Rzymie. Pierwsza choinka pojawiła się tam na Boże Narodzenie w 1982 r.


W zeszłym roku wiatr złamał choinkę ustawioną pod Oknem Papieskim kilka godzin po zapaleniu lampek. Nie przywożono wtedy nowej choinki, a udekorowano rosnący w pobliżu świerk.


Po raz pierwszy organizatorzy nie ustawili od razu na placu dodatkowego drzewka, a przybrali bombkami i światełkami rosnący przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich, obok pomnika Jana Pawła II świerk.


Sadzonka tego świerku została podarowana przez leśników ks. kard. Franciszkowi Macharskiemu 20 lat temu i zsadzona na dziedzińcu krakowskiej kurii.

 

PAP

prz/am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze