PŚ w skokach: bracia Prevcowie triumfują. Stoch dwudziesty

PAP/EPA/Urs Flueeler

Kamil Stoch zajął 20. miejsce w konkursie skoków narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Czołowe lokaty zajęli: Peter Prevc i jego zaledwie 16-letni brat Domen ze Słowenii. Stefan Hula był 22., a Andrzej Stękała 27. 20-letni skoczek wywalczył pierwsze punkty PŚ w karierze.

W pierwszej próbie Stoch oddał skok na odległość 130,5 m, co dało mu dziewiątą pozycję. W drugiej serii mistrz olimpijski w Soczi zawiódł. Wylądował 12,5 m bliżej niż w pierwszej serii i spadł o 11 miejsc w klasyfikacji. Hula miał 125,5 oraz 126  m, natomiast debiutujący w PŚ Stękała - 127 i 122m.

Wielka forma Prevca

Na skoczni Gross-Titlis-Schanze bezkonkurencyjny był Peter Prevc. Lider klasyfikacji generalnej już w pierwszej serii zdeklasował konkurencję, uzyskując odległość 139,5 metra. Nad drugim Niemcem Richardem Freitagiem miał blisko 13 punktów przewagi.

W drugiej serii Słoweniec uzyskał 134  m i zgromadził łącznie o 13,6 pkt więcej od swego 16-letniego brata Domena. Na najniższym stopniu podium stanął Japończyk Noriaki Kasai. Peter i Domen Prevcowie są jedynymi braćmi, którzy stanęli na podium zawodów indywidualnych w historii Pucharu Świata.

Dawid Kubacki (120 m), Klemens Murańka (118 m) oraz Piotr Żyła (115,5 m) nie awansowali do serii finałowej.

Prevc ucieka Freundowi

Dzięki zwycięstwu Prevc umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Uzbierał 464 punkty, o 105 więcej od drugiego Severina Freunda z Niemiec. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Kamil Stoch. Zajmuje 18. pozycję.

Jutro kolejny pucharowy konkurs w Engelbergu.