250 mln imigrantów na świecie w 2015 roku

Świat
250 mln imigrantów na świecie w 2015 roku
PAP/EPA/Djordje Savic

W 2015 roku całkowita liczba imigrantów na świecie może osiągnąć rekordowy poziom 250 mln - wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Bank Światowy. Znaczny udział w zwiększeniu tej liczby miał masowy napływ uchodźców do krajów Unii Europejskiej.

Migracje z krajów ubogiego Południa do państw bogatej Północy objęły 34 proc. wszystkich potoków migracyjnych w 2015 roku. Przemieszczanie się ludności pomiędzy poszczególnymi krajami Południa było bardziej intensywne i wyniosło 38 proc.

 

W raporcie potraktowano łącznie wszystkie typy migracji, w tym - przesiedlenia spowodowane czynnikami politycznymi, religijnymi, kulturalnymi oraz ekonomicznymi.

 

Imigranci wysłali rodzinom 601 mld dolarów


Według autorów raportu imigranci wysłali w 2015 roku do swych rodzin w krajach proweniencji 601 mld dolarów. Ubogie kraje rozwijające się otrzymały tym samym ogólną sumę 441 mld dolarów, która była trzykrotnie wyższa od całej oficjalnej pomocy międzynarodowej.


- Migranci są prawdziwym kołem ratunkowym dla gospodarek tych krajów - ocenił jeden z autorów raportu Dilip Ratha.


Najwięcej środków do swych krajów pochodzenia wysyłają imigranci z USA - 56 mld dolarów, a także z Arabii Saudyjskiej - 37 mld oraz z Rosji - 33 mld. Wśród beneficjentów raport wymienia Indie - 72 mld dolarów, Chiny - 64 mld dolarów oraz Filipiny - 30 mld.

 

Najwięcej imigrantów przyjęły USA, Arabia Saudyjskiej i Niemcy


Wśród krajów, z których wywodzi się największa liczba emigrantów, raport wymienia Indie, Meksyk, Rosję, Chiny i Bangladesz. Kraje, które przyjmują najwięcej imigrantów to: Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Niemcy, Rosja oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Dane dotyczące uchodźców opublikowane w raporcie pochodzą z 2014 roku. Całkowita liczba uchodźców, którzy opuścili swe kraje w związku z prześladowaniami i poprosili o azyl polityczny w innych krajach wyniosła w 2014 roku 14,4 mln, co odpowiadało 6 proc. wszystkich migracji. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)podało w piątek, że w jego ocenie w połowie 2015 roku na świecie było 20,2 mln uchodźców - najwięcej od ponad 20 lat.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie