Wojskowa Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych ma odznakę

Polska
Wojskowa Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych ma odznakę
MON

Nowotworzona 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych zacznie działać od nowego roku w Mirosławcu (Zachodniopomorskie). Na razie wojskowi rozstrzygnęli konkurs na odznakę rozpoznawczą oraz odznakę pamiątkową. Wygrał projekt Pawła Kucharskiego.

Odznaka rozpoznawcza znajdzie się na mundurach polowych i wyjściowych żołnierzy z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, a odznaka pamiątkowa zostanie wykorzystana m.in. do jej promocji.

 

Na razie jest odznaka

 

Projekt musi jeszcze zatwierdzić Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej MON, a decyzja o jej wprowadzeniu - uzyskać podpis ministra obrony narodowej.


Wybrane przez jury projekty zostały wyłonione spośród 37 nadesłanych prac. Komisja jednogłośnie zdecydowała, że konkurs wygrał  Paweł Kucharski. Autor sam przez blisko 17 lat służył w siłach powietrznych. Był pilotem samolotów odrzutowych m.in. w 39 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz 8 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu.


Kilkaset wojskowych dronów


12 BBSP ma zacząć działać w Mirosławcu od 1 stycznia 2016 roku. Będzie podporządkowana 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Pierwszym dowódcą nowej bazy został płk Łukasz Andrzejewski-Popow.

 

Obecnie budynki przechodzą remonty, zbudowane zostaną także hangary i garaże, przygotowane magazyny uzbrojenia i części zamiennych. Do bazy mają trafić systemy bezzałogowe pozyskiwane w ramach programu operacyjnego "Rozpoznanie obrazowe i satelitarne". Będzie to kilkadziesiąt zestawów samolotów klasy mini, taktycznych - krótkiego i średniego zasięgu oraz operacyjnych MALE (medium altitude long endurance). Każdy zestaw to kilka sztuk bezzałogowców, w sumie będzie ich kilkaset.

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze