Do poniedziałku decyzja ta ma zostać zatwierdzona w procedurze pisemnej przez rządy państw unijnych, a publikacja w unijnym Dzienniku Urzędowym planowana jest na wtorek.

 

Zniesienie sankcji Unia Europejska uzależniła od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. W Unii panuje zgoda co do tego, że porozumienia mińskie nie zostały jeszcze zrealizowane.


W minionych miesiącach, w związku z kryzysem uchodźczym i zagrożeniem terrorystycznym, pojawiły się też głosy, że UE powinna załagodzić spór z Rosją oraz wzmocnić współpracę z tym krajem w walce z dżihadystycznym ugrupowaniem Państwo Islamskie (IS) i w staraniach o zakończenie konfliktu w Syrii.


Sankcje gospodarcze wobec Rosji zostały wprowadzone przez Unię Europejską latem 2014 roku. Ograniczenia wprowadzone zostały za wspieranie przez Rosję separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń. Restrykcje te wprowadzono wtedy na rok. W lipcu tego roku zostały one przedłużone o kolejnych sześć miesięcy.

 

PAP