Libiszewski jest prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie Polsko-Niemieckie Studium Finansów, Zarządzania i Marketingu.

 

Spółka poinformowała, że nowy prezes ma już doświadczenie w pełnienieniu podobnych stanowisk. W przeszłości prowadził działalność gospodarczą i pracował w firmach związanych z transportem. Był wielokrotnym członkiem rad nadzorczych oraz zarządów państwowych, samorządowych i prywatnych spółek kapitałowych, w tym członkiem rady nadzorczej i członkiem zarządu PKP Cargo w latach 2005-2008. W latach 2001-2015 związany zawodowo z sektorem transportu.

 

Adam Purwin, który zreygnował w poniedziałek z funkcji prezesa zarządu spółki powiedział, że "przyjęta właśnie strategia Cargo'20 pozwoli na trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią dla pracowników, klientów, akcjonariuszy i pozycji polskiej logistyki w regionie".

 

 

W czwartek Rada Nadzorcza PKP Cargo, w której zasiadali Jakub Karnowski, Piotr Ciżkowicz, Jarosław Bator, Jacek Leonkiewicz, Konrad Anuszkiewicz i Sławomir Baniak złożyła rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Jako przyczynę rezygnacji poszczególni członkowie RN wskazali "ważne powody, w szczególności osobiste". Dzień później - w piątek - powołani zostali nowi członkowie Rady Nadzorczej, m.in. Andrzej Wach i Czesław Warsewicz, Mirosław Pawłowski, Maciej Andrzej Libiszewski, Małgorzata Kryszkiewicz i Jerzy Kleniewski.

 

Członkami zarządu są: Jacek Neska, Wojciech Derda, Łukasz Hadyś, Dariusz Browarek.

 

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej. Spółka 30 października 2013 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem jest PKP SA. W 2014 r. grupa PKP Cargo osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków.

 

Grupa ma 48 tys. węglarek, 3 tys. platform intermodalnych, 15 tys. wagonów innego typu, 1,3 tys. lokomotyw elektrycznych i drugie tyle lokomotyw spalinowych. Zatrudnia 22,6 tys. osób.

 

PAP