CBOS: rośnie liczba Polaków przeciwnych uchodźcom. Tylko 5 proc. badanych pozwoliłoby im osiedlić się w Polsce

Polska
CBOS: rośnie liczba Polaków przeciwnych uchodźcom. Tylko 5 proc. badanych pozwoliłoby im osiedlić się w Polsce
PAP/EPA/Jeroen Jumelet

Zaledwie 5 proc. badanych zgodziła się z twierdzeniem, że Polska powinna przyjmować uchodźców z krajów, gdzie toczy się wojna i pozwalać im na osiedlanie się. 53 proc. jest przeciw przyjmowaniu uchodźców, a 37 proc. jest skłonnych udzielić im schronienia do czasu, aż będą mogli wrócić do swoich krajów - wynika z najnowszego badania CBOS.

W grudniu liczba przeciwników przyjmowania uchodźców przekroczyła liczbę osób choćby czasowo gotowych udzielić schronienia uchodźcom (53 proc. wobec 42 proc. w październiku). Według CBOS, wpływ na to mogły mieć ataki terrorystyczne w Paryżu, dokonane przez muzułmanów związanych z Państwem Islamskim. W poprzednich badaniach, wykonanych pod koniec października 46 proc. ankietowanych bylo gotowych czasowo przyjąć uchodźców, a 41 proc. było przeciwnych temu.

 

Im młodsi, tym bardziej są przeciw

 

Jak zauważa CBOS, sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców jest wyrażany tym częściej, im młodsi są badani. Wśród najmłodszych respondentów tylko jedna czwarta akceptuje udzielanie, choćby czasowego, schronienia osobom z terenów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród badanych 45-letnich i starszych - jest to 49 proc.


Stosunek do przyjmowania uchodźców jest związany również z wykształceniem ankietowanych. Im słabiej są oni wykształceni, tym częściej wyrażają sprzeciw. Wśród osób z wykształceniem wyższym 55 proc. godzi się na ich przyjęcie, przynajmniej na  pewien czas.


Więcej przeciwników wspólnego z UE przyjęcia uchodźców


W grudniu wyraźnie wzrosła liczba przeciwników przyjęcia części przybyłych do Unii uchodźców. Obecnie 64 proc. badanych sprzeciwia się temu, 30 proc. popiera takie działania. To spadek o 13 pkt. proc. od października.

 

Według CBOS, Polacy obawiają się skutków przyjęcia uchodźców. 78 proc. respondentów uważa, że przyjęcie takiej liczby uchodźców, jaka została wyznaczona dla Polski przez Komisję Europejską, będzie dużym obciążeniem dla budżetu. Tylko 15 proc. sądzi, że nie są to duże koszty dla państwa. 78 proc. jest przekonana, że przyjęcie uchodźców obniży poziom bezpieczeństwa w Polsce.

 

Większość Polaków (66 proc.) przychylnie przyjęłaby starania rządu o zmianę wcześniejszych ustaleń dotyczących rozlokowania uchodźców między państwa członkowskie przyjętych przez poprzedni rząd. Tylko 21 proc. byłoby krytycznych wobec takich działań, natomiast 13 proc. nie ma na ten temat zdania.

 

Uchodźców z Ukrainy przyjmiemy

 

Respondentów spytano też o stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Okazuje się, że poparcie takich działań deklaruje 60 proc. Polaków; odsetek ten właściwie się nie zmienia od września. 33 proc. sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Poparcie dla przyjmowania uchodźców z Ukrainy rośnie wraz z wykształceniem badanych i oceną własnych warunków materialnych. Najczęściej przeciwnikami przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom są najmłodsi badani (49 proc.).


Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 grudnia 2015 r. na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze