Duda w Kijowie: o Ukrainie na szczycie NATO i 4 mld zł linii kredytowej

Świat
Duda w Kijowie: o Ukrainie na szczycie NATO i 4 mld zł linii kredytowej
PAP/Paweł Supernak

- Bardzo bym chciał, aby Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie i będę zabiegał, aby miejsce dla Ukrainy było przy tym stole - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł.

- Jak wiadomo Polska będzie gospodarzem szczytu NATO w 2016 roku w Warszawie i bardzo bym chciał, aby Ukraina była na tym szczycie NATO obecna, aby obecność Ukrainy była tam jednoznaczna - powiedział polski prezydent po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Polski prezydent uważa, że jest to istotne z punktu widzenia nie tylko relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w sferze globalnej i bezpieczeństwa w naszej części świata. - Stąd będę zabiegał o to, aby miejsce przy stole dla Ukrainy było - dodał Andrzej Duda.

 

- Rola Polski w roku 2016, gdy szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, jest bardzo ważna - zaznaczył Petro Poroszenko. Dziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie ukraińskich inicjatyw. Poinformował też, że Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową w wysokości 4 mld zł.  Decyzja o tym zapadła podczas rozmowy szefów banków centralnych Polski i Ukrainy.


- Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości 4 mld złotych albo 1 mld euro - powiedział ukraiński prezydent.


Strategiczne partnerstwo


- Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy - powiedział Poroszenko. - Dzisiaj są stworzone wszelkie warunki dla uruchomienia na pełną moc naszych wzajemnych relacji - deklarował ukraiński przywódca. Wyjaśnił, że razem z prezydentem Dudą uzgodnili m.in. "aktywizację" komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.  - Nakreśliliśmy już zadania do pierwszego posiedzenia komitetu w dziedzinie gospodarki, kultury i rozbudowy zaufania między naszymi obywatelami. Umówiliśmy się na wypełnianie strategicznego partnerstwa nowymi projektami i inicjatywami - poinformował Poroszenko.

 

Prezydent Ukrainy dziękował polskiemu prezydentowi  za "twarde" stanowisko Polski na rzecz suwerenności i integralności Ukrainy. - Jesteśmy zadowoleni ze zdecydowanego stanowiska, które demonstrują nasi polscy partnerzy. Trwa walka o naszą i waszą wolność - podkreślił. Wyraził zadowolenie z "niezmiennego" stanowiska Warszawy wobec konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie ona realizowała przyjętych na siebie zobowiązań.

 

Poroszenko dziękował również Polsce za działania na rzecz liberalizacji ruchu wizowego dla Ukraińców.

 

Kolejne zagadnienia do omówienia to - według Poroszenki - m.in. kwestie polityki energetycznej oraz przeszłości obu narodów.

 

- Historia nas nauczyła, że kiedy Polacy i Ukraińcy się kłócą, to obydwie strony na tym tracą - przekonywał prezydent Ukrainy. - Dialog w sprawie naszej wspólnej historii będzie kontynuowany w ramach komitetu prezydenckiego oraz poprzez aktywizację współpracy między ukraińskim i polskim Instytutem Pamięci Narodowej - zadeklarował ukraiński przywódca.

 

Duda o prawdzie historycznej

 

- Układanie dobrych wzajemnych relacji polsko-ukraińskich musi się opierać na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna - powiedział natomiast prezydent Andrzej Duda. - Rozmawialiśmy o znaczącej intensyfikacji działania prezydenckiego komitetu konsultacyjnego. Chcielibyśmy, żeby spotkanie tego komitetu odbyło się zaraz po Nowym Roku. Bardzo istotnym elementem będzie powołanie instytucji dialogu, która będzie forum dyskusji i ustalaniu wzajemnych relacji, jeżeli chodzi o kwestie naukowe, kulturalne, ale przede wszystkim jeżeli chodzi o kwestie historyczne - stwierdził polski prezydent.

 

polski prezyent zwrócił też uwagę na potrzebę poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców aktywnych na rynku ukraińskim.

 

PAP

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze