Obecny wygląd jednego z państwowych symboli Nowej Zelandii to bezpośredni efekt kolonialnej przeszłości tego kraju. W kantonie granatowej flagi znajduje się brytyjski Union Jack. Po prawej stronie flagi znajdują się z kolei cztery gwiazdy, które tworzą gwiazdozbiór Krzyża Południa. Symbolizuje on położenie kraju na półkuli południowiej. Flaga jest łudząco podobna do australijskiej, na której jest sześć gwiazd.

 

Pięć projektów nowej flagi, które są przedmiotem ostatecznego głosowania, wybrało 12-osobowe jury z dokładnie 10292 prac. Wiele z nich było wykonanych przez amatorów wyłącznie dla żartu.

 

Wstępne wyniki pokazują, że w przeprowadzonym 11 grudnia referendum obywatele Nowej Zelandii opowiedzieli się głównie za dwoma bliźniaczymi projektami. Jeden przedstawia biały liść paproci na niebiesko-czerwonym tle i Krzyż Południa. Druga ma czarno-czerwone tło. Na ten moment - po zliczeniu ponad 1,5 mln głosów - prowadzi pierwszy z wymienionych projektów.

 

W marcu odbędzie się drugie referendum. W nim Nowozelandczycy wybiorą, czy chcą zostawić obecnie obowiązującą flagę, czy ma ją zastąpić nowy projekt.

 

polsatnews.pl, mashable.com, govt.nz