Legenda angielskiego futbolu walczy z rakiem. Uchodził za najlepszego na świecie

Sport
Legenda angielskiego futbolu walczy z rakiem. Uchodził za najlepszego na świecie
fot. twitter @thegordonbanks

Gordon Banks od ponad roku przechodzi chemioterapię w związku z rakiem nerki. Pierwszą nerkę legendarny bramkarz piłkarskiej reprezentacji Anglii stracił z tego samego powodu dziesięć lat temu.

77-letni Banks po raz pierwszy opowiedział o swojej chorobie dziennikowi "Sunday Mirror". Ma nadzieję, że niezbędną do transplantacji nerkę otrzyma od jednej ze swoich córek.

          

 

Bank of England


W reprezentacji Anglii Banks rozegrał 73 mecze, w tym 9 na MŚ. W 35 spotkaniach nie stracił bramki. "Banks w bramce jest tak pewny jak nasze pieniądze w Banku Angielskim" – napisał dziennik "The Times" po półfinałowym meczu mistrzostw świata w 1966, wygranym przez Anglię z Portugalią 2:1.

 

W czterech pierwszych meczach Anglii w finałach MŚ 1966 nie puścił gola. Został pokonany dopiero w półfinale z Portugalią – i to strzałem Eusébio z karnego (zaliczył 443 minuty na boisku w finałach bez straty gola). Potem był finał, wygrana z RFN i Order Imperium Brytyjskiego otrzymany z rąk królowej Elżbiety II.

 

Najlepszy bramkarz vs. najlepszy zawodnik na najważniejszej imprezie

 

Banks uchodził za najlepszego bramkarza na świecie. Nadano mu pseudonim "Bank of England". Jego znakiem firmowym była bluza w żółtym kolorze. W 1970 na Mistrzostwach Świata w Meksyku bronił w trzech meczach grupowych, a jego interwencja po strzale głową Pelégo uznana została "paradą stulecia". W 1968 zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Bronił prosto, bez efektownych padów, najważniejsza była skuteczność, a nie styl.

 

Karierę musiał zakończyć w 1972, po tym jak w wypadku drogowym (jego ford mustang wpadł w ciężarówkę) prawie stracił wzrok w prawym oku. Pojechał potem na rok do USA i grał w Fort Lauderdale Strikers. "Tylko tam chcieli ślepego bramkarza" – wspomina w autobiografii.

 

Interwencja Gordona Banksa podczas Mistrzostw Świata w 1970 roku uważana za najpiękniejszą w historii futbolu.

 

 

 

polsatnews.pl

 

Az/pr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze