Australia: niektóre leki marki Nurofen znikną z aptek za nieuczciwe praktyki

Technologie
Australia: niektóre leki marki Nurofen znikną z aptek za nieuczciwe praktyki
Flickr/Kelly Hunter/CC BY 2.0

Australijski sąd zdecydował o wycofaniu w ciągu 3 miesięcy z aptek części środków przeciwbólowych marki Nurofen. Śledztwo w sprawie zawartości leku wykazało, że jego producent celowo wprowadza pacjentów w błąd sugerując, że różne produkty tej marki mają inne działanie. Okazuje się, że środki na ból głowy, pleców, miesiączkowe i migrenowe w rzeczywistości niczym się od siebie nie różnią.

Wyrok wydał australijski sąd federalny. Argumentował, że producent wprowadza klientów w błąd, zalecając klientom lek o różnych nazwach na rozmaite rodzaje dolegliwości i życząc sobie za to wyższych opłat.

 

Zauważył, że "nurofen na ból migrenowy" czy "nurofen na uporczywy ból głowy" to w rzeczywistości ta sama substancja czynna i stojący za lekiem brytyjski koncern Reckitt Benckiser nie ma prawa życzyć sobie za nie różnych cen.

 

W Europie lek nadal będzie w sprzedaży

 

W odpowiedzi na zarzuty firma przekonuje, że jej celem nie była dezinformacja pacjentów oraz że wyrok dotyczy wyłącznie rynku australijskiego, zaś w Europie lek pozostaje na półkach aptek.

 

Za wprowadzanie klientów w błąd koncern zapłaci najprawdopodobniej wielomilionową karę. Sąd podkreślił m.in., że leki specjalistyczne, czyli na określone rodzaje bólu, były znacznie droższe od podstawowego, ogólnego nurofenu przeciwbólowego.

 

BBCMundo.com

po/am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze