USA i Kuba przywrócą bezpośrednie usługi pocztowe

Świat
USA i Kuba przywrócą bezpośrednie usługi pocztowe
Routers

Po pół wieku przerwy obywatele Stanów Zjednoczonych i Kuby znów mogą pisać do siebie listy. Waszyngton i Hawana zgodziły się na przywrócenie korespondencji między oboma krajami.

Porozumienie ogłosiło kubańskie ministerstwo spraw zagranicznych a później potwierdził je Departament Stanu USA. Według kubańskiego MSZ "pilażowy projekt" przywrócenia wymiany pocztowej między Kubą i USA "wejdzie w życie w ciągu najbliższych tygodni, a w przyszłości przybierze ostateczny charakter".

 

Departament Stanu sprecyzował, że projekt umożliwi bezpośrednie wysyłanie listów i przesyłek ekspresowych pocztą lotniczą kilka razy w tygodniu. Szczegóły mają być dopracowane w najbliższej przyszłości.

 

Łączność kurierska między USA i Kubą została zerwana w 1963 r., wkrótce po wejściu w życie amerykańskiego embarga na handel z Kubą. Odtąd Amerykanie mogli wysyłać listy na Kubę jednie za pośrednictwem krajów trzecich. Rok temu, 17 grudnia, prezydenci USA i Kuby Barack Obama i Raul Castro ogłosili decyzję o nawiązaniu kontaktów po ponad 50 latach przerwy i wzajemnej wrogości.

 

PAP

pen/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze