Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy zarabiają wyraźnie lepiej niż pozostałe grupy zawodowe na liście. Na drugim miejscu są bowiem specjaliści z pensją na poziomie ponad 5 tys. zł brutto.

 

Technicy i średni personel otrzymują 4,1 tys. zł, pracownicy biurowi - prawie 3,3 tys. zł, podobne wynagrodzenie otrzymują operatorzy maszyn i urządzeń oraz wykwalifikowani robotnicy. O prawie 1 tys. zł mniej miesięcznie dostają pracownicy usług i sprzedawcy - 2,4 tys. zł.

 

Widać także różnice, jeśli chodzi o pensje w sektorze publicznym i prywatnym. W pierwszej grupie, najlepiej zarabiających, pracujący w firmach dostają co miesiąc brutto 8,7 tys. zł, a pracujący w instytucjach państwowych 7,4 tys. zł.

 

W przypadku specjalistów, ci z prywatnych przedsiębiorstw zarabiają 5,5 tys. zł, a pracujących "na państwowym” 4,7 tys. zł. Sytuacja odwraca się w drugiej części tabeli - wykwalifikowani robotnicy oraz operatorzy maszyn i urządzeń w prywatnym sektorze mają zarobki na poziomie ponad 3,1 tys. zł, natomiast ci z państwowego zarabiają odpowiednio: 4,3 tys. zł i 4,6 tys. zł. Także pracownicy biurowi zarabiają nieco więcej w państwowych urzędach i przedsiębiorstwach (prawie 3,5 tys. zł), niż ci z prywatnych (3,1 tys. zł).

 

 

GUS zawody

 

Badanie GUS oparte jest na danych z prawie 30 tys. firm i instytucji zatrudniających powyżej 9 osób.

 

GUS