Arabia Saudyjska: pierwsze wybory dostępne dla kobiet

Świat
Arabia Saudyjska: pierwsze wybory dostępne dla kobiet
flickr.com/Tribes of the World/CC BY-SA 2.0

W Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się o godz. 8 czasu miejscowego (6 czasu polskiego) wybory, w których po raz pierwszy w historii mogą brać udział kobiety. Przysługuje im zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze. W głosowaniu wyłonieni zostaną członkowie samorządu terytorialnego.

W lokalach wyborczych mężczyźni i kobiety głosują oddzielnie. Do władz 284 rad municypalnych kandyduje ok. 6 tys. mężczyzn i 900 kobiet.

 

W Arabii Saudyjskiej, obowiązują rygorystyczne przepisy prawa islamskiego. Jest to jeden z ostatnich krajów na świecie, w którym kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Nie mogą np. prowadzić samochodu ani samodzielnie pracować lub podróżować.

 

Wybory samorządowe są stosunkowo młodą instytucją w życiu politycznym Arabii Saudyjskiej. Zostały wprowadzone w 2005 roku przez ówczesnego króla Abd Allaha. Uczestniczyli w nich wyłącznie mężczyźni. Następne odbyły się w 2011 roku. W tym samym roku na fali wydarzeń tzw. arabskiej wiosny Abd Allah obiecał przyznanie praw wyborczych kobietom. Jego następca król Salman podtrzymał tę decyzję.

 

Arabia Saudyjska jest monarchią dziedziczną. Rząd i Rada Konsultacyjna są kompletowane przez króla na zasadzie nominacji.

 

PAP

pen/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze