Kamil Stoch przegrał kwalifikacje i nie wystartuje w konkursie Pucharu Świata w Niżnym Tagile

PAP/Grzegorz Momot

W kwalifikacjach do sobotniego konkursu w Niżnym Tagile w Rosji Kamil Stoch z wynikiem 102,5 metra zajął 42. miejsce. Świetnie zaprezentował się Dawid Kubacki, który był drugi osiągając 127,5 metra. W jutrzejszym konkursie zobaczymy jeszcze pięciu biało-czerwonych.

W polskiej ekipie dobrze wypadł także Jan Ziobro, który po skoku na odległość 126 metrów zajął dziewiąte miejsce. 117 metrów Stefana Huli dało mu 15. pozycję. Za nim, na 20. miejscu, uplasował się Maciej Kot (115 m). Piotr Żyła (111 m) był 32., a Klemens Murańka (114 m) dwa miejsca za nim.

Stoch po swoim skoku zajmował 36. miejsce, ale po nim nikt nie wylądował już tak blisko, przez co ostatecznie Polak spadł na 42. pozycję. Do sobotniego konkursu kwalifikowało się 40 skoczków. Ostatni raz podwójny mistrz olimpijski z Soczi odpadł w kwalifikacjach w grudniu 2012 roku w Kuusamo.

Kwalifikacje wygrał Norweg Anders Fannemel skacząc na odległość 134 metrów. Drugi był Kubacki, a trzeci Słoweniec Anze Lanisek, który wylądował na 128 metrze. Z zawodników, którzy plasują się w czołowej "10" klasyfikacji Pucharu Świata i nie muszą walczyć o prawo startu w konkursie, najdalej - na 136. metrze - wylądował Austriak Stefan Kraft.

Lider Pucharu Świata Niemiec Severin Freund skoczył 103,5 metra, a zwycięzca zawodów w Lillehammer Norweg Kenneth Gangnes - pół metra mniej. Słoweniec Peter Prevc uzyskał 123 metry, Niemiec Richard Freitag - 128 metrów, a metr mniej - Czech Roman Koudelka.