NBA: Gortat wrócił z Polski, ale nie pomógł "Czarodziejom"

PAP/ EPA/Shawn Thew Corbis

Marcin Gortat uzyskał 18 punktów i 13 zbiórek, ale jego Washington Wizards w środowym meczu koszykarskiej ligi NBA przegrali u siebie z Houston Rockets 103:109. To czwarte z rzędu double-double Polaka i siódme w sezonie. 42 pkt dla gości zdobył James Harden. "Czarodzieje” doznali dziewiątej porażki w 11 ostatnich spotkaniach tych drużyn.

Gortat wrócił do zespołu po trzech meczach nieobecności spowodowanej wyjazdem do Polski ze względu na chorobę matki. Była to jego najdłuższa nieobecność od trzech sezonów w klubie w Waszyngtonie. W pierwszym sezonie opuścił jedno spotkanie z powodu kontuzji, a w minionym rozegrał wszystkie mecze.

Przerwa w grze nie wpłynęła na dyspozycję reprezentanta Polski. W środę zaprezentował się równie dobrze jak w trzech poprzednich spotkaniach w barwach Wizards, w których demonstrował zwyżkę formy.

Przeciwko "Rakietom" grał 36 minut i był drugim strzelcem zespołu oraz najlepiej zbierającym w tym spotkaniu. Trafił siedem z 10 rzutów z gry i wszystkie cztery wolne, wyrównując swój punktowy rekord sezonu. Zebrał dziewięć piłek w obronie i cztery w ataku - 13 zbiórek to jego najlepsze osiągnięcie w trwających rozgrywkach. Miał także asystę, przechwyt, blok, cztery straty i pięć fauli.

Polak lepszy niż mistrz Howard

Gortat zaprezentował się lepiej od Dwighta Howarda, swojego mentora i wzoru z czasów gry w Orlando Magic. Środkowy Houston w 28 minut zdobył cztery punkty (1/4 z gry, 2/6 z wolnych), miał dziewięć zbiórek i trzy asysty.

Po raz pierwszy w sezonie każdy z graczy wyjściowej piątki Wizards kończył mecz z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Rozgrywający John Wall był bliski triple-double, uzyskując 26 pkt, 12 asyst i dziewięć zbiórek. Bradley Beal dodał 15 pkt, Otto Porter - 13, a Jared Dudley - 10.

Nie wystarczyło to jednak do wygranej wobec znakomitej gry lidera gości i czołowego gracza ligi Jamesa Hardena, który zdobył 42 punkty, trafiając m.in. pięć z dziewięciu "trójek" i 11 z 12 wolnych, miał dziewięć zbiórek, siedem asyst, ale i siedem strat. Corey Brewer dodał 15 pkt, a Patrick Beverley - 14.

Wizards z bilansem 9 zwycięstw i 11 porażek zajmują 12. miejsce w niezwykle wyrównanej w tym sezonie Konferencji Wschodniej.

W najbliższych dniach czeka ich seria czterech wyjazdowych spotkań z zespołami z Konferencji Zachodniej: New Orleans Pelicans (piątek), Dallas Mavericks (sobota), Memphis Grizzlies (poniedziałek) i San Antonio Spurs (środa).