- Naszym obowiązkiem jest chronić dzieci. Dlatego na polecenie premier przygotowałem, jako jeden z pierwszych, ten projekt, który ma na celu uniemożliwić groźnym pedofilom, którzy wychodzą na wolność łatwy dostęp do dzieci - powiedział Ziobro na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.


Projekt przewiduje, że instytucje, które zajmują się opieką nad dziećmi lub ich edukacją, będą zobowiązane, aby każdorazowo przed przyjęciem do pracy lub na staż sprawdzać w dostępnym dla nich rejestrze, czy zatrudniana osoba była wcześniej skazana za przestępstwa pedofilskie.

 

- Proponujemy stworzenie tak naprawdę dwóch rejestrów. Jeden dla instytucji takich, jak szkoły, które będą mogły sprawdzić potencjalnych pracowników. Drugi rejestr byłby powszechnie dostępny. Można by w nim sprawdzić, czy ktoś został skazany za okrutne gwałty na dzieciach - poinformował szef resortu sprawiedliwości.


Według niego w dostepnym publicznie rejestrze byliby wymienieni ci sprawcy, którzy dopuszczają się przestępstw pedofilskich ze szczególnym okrucieństwem oraz w warunkach recydywy. Rejestr ten mógłby sprawdzić każdy. - Są to sytuacje na tyle drastyczne, które wymagają, aby dobro dziecka stawiać wyżej niż ochronę interesów dobr osobistych groźnego pedofila - stwierdził Zbigniew Ziobro.

 

PAP

Fot.: PAP/Tomasz Gzell, wideo: Polsat News