Szydło: dzieci nie będą odbierane rodzicom tylko z powodów ekonomicznych

Polska
Szydło: dzieci nie będą odbierane rodzicom tylko z powodów ekonomicznych
Polsat News

- Tylko z tego powodu, że rodzice nie mają wystarczających dochodów, żeby normalnie móc funkcjonować, dzieci nie mogą być odbierane rodzicom - zapowiedziała w środę premier Beata Szydło prezentując projekt ustawy w tej sprawie. - Czynimy kolejny krok, aby polska rodzina czuła się bezpieczniejsza - poinformowała szefowa rządu.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że odbieranie rodzicom dzieci tylko i wyłącznie dlatego, że rodziny nie mają wystarczających dochodów, aby normalnie funkcjonować, jest sprawą dla polskiego państwa "niezwykle wstydliwą". Przypomniała, że rozwiązanie tej kwestii była zapowiedziana w expose.

 

Szefowa rządu poinformowała, że projekt ustawy został przygotowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i znajdzie się w porządku najbliższego posiedzenia rządu we wtorek.

 

Premier Beata Szydło poinformowała, że został przygotowany również projekt ustawy chroniący dzieci przed pedofilią. Tym projektem Rada Ministrów zajmie się również we wtorek.

 

- Te dwa projekty ustaw są początkiem programu, który chcemy realizować - ochrony polskiej rodziny, polskich dzieci - powiedziała Beata Szydło. - Dzisiaj czynimy kolejny krok, by polska rodzina czuła się bezpieczniejsza, by rodziny były szczęśliwsze, by rodzice nie musieli martwić się, że wtedy, gdy nie mają środków, zostaną im odebrane dzieci - dodała premier. W jej ocenie przyczyni się do tego również program dopłat dla rodzin 500+.


Nad rozwiązaniami dotyczącymi prawnych zasad pozbawiania rodziców przez sądy rodzinne opieki nad dziećmi, opisanymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, pracował Sejm ubiegłej kadencji, ale nie zakończyło się to nowelizacją prawa. Prace nad zmianą były związane z doniesieniami medialnymi o przypadkach, gdy sądy - decydując o pozbawieniu władzy rodzicielskiej - przywoływały argumenty związane z poziomem zamożności rodziny. Przeciwko odbieraniu dzieci biednym rodzinom protestowali Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

 

PAP

Fot.: PAP/Tomasz Gzell, wideo: Polsat News

wj/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze