Rząd Niemiec wprowadza dowody osobiste dla imigrantów

Świat
Rząd Niemiec wprowadza dowody osobiste dla imigrantów
PAP/EPA/Michael Kappelar

Rząd Angeli Merkel przyjął w środę projekt ustawy o jednolitym dowodzie osobistym dla uchodźców. Nowy dokument będzie wydawany od lutego i ma usprawnić zarówno rejestrację imigrantów, jak i wymianę informacji między urzędami. Ustawę musi jeszcze przegłosować parlament.

Papierowy dowód ma być wystawiany przy pierwszej rejestracji imigranta po przekroczeniu niemieckiej granicy. Jak podkreślił minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere, okazanie dokumentu będzie warunkiem otrzymania świadczeń socjalnych oraz wdrożenia postępowania o przyznanie statusu azylanta bądź uchodźcy.

 

Na dowodzie m.in. informacja o wyznawanej religii

 

Zabezpieczony przed podrobieniem dowód ma zawierać oprócz danych typowych dla takiego dokumentu - imienia i nazwiska czy daty urodzenia - także inne informacje: o wyznaniu religijnym, odciskach palców, danych kontaktowych, stanie zdrowia, jak również o wykształceniu i kwalifikacjach zawodowych.

 


Dostęp do tych danych będą miały wszystkie urzędy zajmujące się uchodźcami. Dotychczas każdy urząd zbierał takie informacje oddzielnie. Jednolity dowód ma zapobiec m.in. podwójnej rejestracji imigrantów, co zdarza się obecnie. Rozpatrywanie wniosku o azyl trwa teraz średnio prawie pół roku. Wnioskodawcy żyją miesiącami w niepewności, co do dalszego losu. Dowód i wymiana danych ma przyspieszyć ten proces.

 

Wydawanie nowych dowodów rozpocznie się w lutym. W lecie dokument powinni mieć wszyscy imigranci. Nowe przepisy muszą jednak przedtem zostać zaaprobowane przez obie izby parlamentu - Bundestag i Bundesrat.

 

W tym roku do Niemiec przyjedzie ponad 1 mln migrantów. W ubiegłym roku było ich 200 tys.

 

 


PAP

po/am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze