"Za wymaganie od swego kraju zdecydowanie więcej niż inni politycy odważyliby się, za twardą postawę wobec tyranii i oportunizmu, a także za wytrwałe przywództwo w świecie, w którym coraz mniej pomocy, Angela Merkel została Człowiekiem Roku Time'a" - ogłosiła redakcja w komunikacie.

 

 

Kanclerz Niemiec jest piatą kobietą uhonorowaną tytułem cżłowieka roku przez amerykański tygodnik. Została wybrana spośród siedmiu finalistów, wśród których był m.in. ubiegający się o nominację prezydencką Partii Republikańskiej Donald Trump i szef Ubera Travis Kalanick. Redakcja tygodnika doceniła działania Merkel na rzecz rozwiązania kryzysu związanego z imigrantami.

 

W ubiegłym roku tytuł człowieka roku amerykański tygodnik "Time" przyznał lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom walczącym z wirusem gorączki krwotocznej ebola w Afryce Zachodniej. W poprzednich edycjach tytuł przyznawano m.in. papieżowi Franciszkowi i prezydentowi USA Barackowi Obamie. Pismo co roku wyróżnia osobę, grupę osób lub ideę, które miały w danym roku największy wpływ na wydarzenia na świecie w pozytywnym lub negatywnym sensie.

 

PAP, Time