W "żywe pomniki" wcielili się dawni aktorzy teatru Cricot 2: Jan Książek jako "Wieczny Wędrowiec" oraz bracia-bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy jako "Dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku".


Sceny z chasydami i Żydem Wiecznym Wędrowcem pochodzą z przedstawień Kantora "Kurka wodna" i "Nigdy już tu nie powrócę".

 


Wieczorem w krakowskiej Cricotece odbędzie się pokaz filmowego nagrania spektaklu "Kurka Wodna". Po pokazie przewidziano spotkanie z aktorami, którzy w 1967r. wystąpili w tym przedstawieniu. Unikatowe nagranie odnaleziono niedawno w zbiorach szkockiego promotora twórczości Kantora, prof. Richarda Demarco, który także weźmie udział w spotkaniu.


Głównymi organizatorami obchodów urodzin artysty były krakowska Cricoteka i Instytut Adama Mickiewicza z Warszawy. W ramach obchodów tylko poza Polską zrealizowano co najmniej 50 projektów. Wzięło w nich udział ponad 200 tys. osób.


Jak zwróciła uwagę wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka, wydarzenia w ramach roku Kantora cieszyły się popularnością zarówno wśród osób, które poznały Kantora, jak i wśród młodych, którzy nie mieli okazji zetknąć się bezpośrednio z jego twórczością. - Zafascynował ich jako artysta, jako postać, jako ktoś, kogo należy zbadać, nauczyć się o jego twórczości czegoś więcej – mówiła na konferencji prasowej.

 

Tadeusz Kantor był reżyserem, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki i aktorem. To autor manifestów artystycznych i założyciel teatru Cricot 2 w Krakowie. Urodzony w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim w Tarnowskiem, zmarł w 1990 roku w Krakowie.

 

PAP, fot. PAP/Jacek Bednarczyk